Hodinky Fitbit Sense získali európsku certifikáciu pre monitorovanie EKG

Inteligentné hodinky z prémiovejšej kategórie obsahujú množstvo rozličných funkcií zameraných na monitorovanie zdravia a aktivity. Jednou z nich je aj EKG.

Inteligentné hodinky z prémiovejšej kategórie obsahujú množstvo rozličných funkcií zameraných na monitorovanie zdravia a fyzických aktivít. Jednou z nich je aj elektrokardiogafia, teda EKG.

Problémom pri tejto funkcii je, že aj napriek prítomnosti špecifického hardvéru v hodinkách nefunguje vo všetkých krajinách, kde sa hodinky predávajú. EKG totižto musia schváliť príslušné úrady, keďže ide o tzv. zdravotnú funkciu.

Až keď výrobca hodiniek dostane od úradov povolenie, môže EKG vlastníkom hodiniek spustiť prostredníctvom softvérovej aktualizácie.

Takéto povolenie, certifikáciu, obdržal od príslušných európskych inštitúcií výrobca Fitbit. Týka sa najnovších a zatiaľ najlepšie vybavených hodiniek z produkcie značky, modelu Sense.

Fitbit Sense
Hodinky Fitbit Sense

Fitbit Sense dokážu vďaka monitorovaniu EKG upozorniť používateľa na fibriláciu predsiení srdca (AFib). Nepravidelná srdcová činnosť môže viesť k mŕtvici, srdcovému zlyhaniu a k ďalším závažným zdravotným komplikáciám.

Fitbit upozorňuje, že tento stav každý rok postihuje po celom svete približne 33,5 milióna ľudí. Výrobca uskutočnil klinickú štúdiu, ktorá preukázala, že ich algoritmus dokáže v kombinácii s príslušným hardvérom identifikovať až 98,7 % prípadov s AFib.

Meranie EKG v hodinkách Fitbit Sense trvá 30 sekúnd, počas ktorých musí používateľ držať dva prsty na kovovom rámiku hodiniek. Hodinky Sense výrobca predstavil len nedávno, koncom augusta.

TIP REDAKCIE
Motorola chystá ultimátne delo: Ponúkne 200 Mpx objektív a 125 W nabíjanie!
Fitbit Sense
Hodinky Fitbit Sense

Zatiaľ sú dostupné formou predpredaja za 329 eur. Na trh sa dostanú koncom septembra. Ak si na hodinky brúsite zuby informácia o európskej certifikácii pre EKG vás potešila, musíme vás sklamať.

Týka sa totižto len vybraných krajín. Ako asi tušíte, Slovensko sa na zozname nenachádza. Fitbit v tlačovej správe uvádza dostupnosť EKG aplikácie pre USA, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Rakúsko, Luxembursko, Holandsko, Švédsko, Švajčiarsko, Českú republiku, Poľsko, Belgicko, Portugalsko, Rumunsko, Írsko, Taliansko, Španielsko, Francúzsko, Hongkong a Indiu.

Funkciou EKG sú vybavené aj najnovšie hodinky od Samsungu, model Galaxy Watch 3. Platí to aj pre predchádzajúcu generáciu športovejšie ladených hodiniek Galaxy Watch Active2.

Ani jeden z týchto modelov však u nás zatiaľ EKG zmerať nedokáže, keďže im chýba potrebná certifikácia. Výnimkou sú hodinky Apple Watch, ktoré poskytujú funkciu merania EKG aj na našom trhu.

Total
53
Zdieľaní
Total
53
Zdieľať