Samsung potvrdil príchod čipsetu Exynos s grafikou od AMD. Musíme si naň ešte počkať

V auguste 2019 spoločnosti Samsung a AMD ohlásili vzájomnú spoluprácu, ktorá má za cieľ priniesť do mobilných zariadení grafické technológie AMD Radeon.

V auguste 2019 spoločnosti Samsung a AMD ohlásili vzájomnú spoluprácu, ktorá má za cieľ priniesť do mobilných zariadení grafické technológie AMD Radeon.

Špekulovalo sa, že by sme mohli výsledky spolupráce vidieť niekedy v roku 2022. Podľa všetkého sa tento cieľ podarí naplniť. Samsung na virtuálnej konferencii Exynos On 2021 predstavil vlajkový 5nm čipset Exynos 2100, ktorý poženie rad smartfónov Galaxy S21.

Kapacity výkonného čipsetu využijú spotrebitelia z Európy a ďalších oblastí sveta. Američania budú v rámci radu Galaxy S21 aj naďalej pracovať s čipsetom Snapdragon, ktorý pre tento rok nesie číselné označenie 888.

Exynos 2100 obsahuje grafický čip Mali G78, ktorý v porovnaní s čipsetom Exynos 990 zabezpečí nárast grafického výkonu o 40 percent. Pripomenieme, že konkurenčný Snapdragon 888 sa spolieha na grafický čip Adreno 660, pri ktorom sa taktiež spomína výrazné zlepšenie grafického výkonu.

AMD
Predstavenie čipsetu Exynos 2100 prebehlo počas virtuálnej konferencie Exynos On 2021 (12. január 2021).

Počas predstavovania čipsetu Exynos 2100 zaznela z úst generálneho riaditeľa Samsung LSI Dr. Inyup Kanga zaujímavá informácia. Uviedol, že „ďalší vlajkový produkt spoločnosti bude využívať GPU jednotku novej generácie od spoločnosti AMD.“ Šéf divízie tak príchod novej technológie jednoznačne potvrdil.

TIP REDAKCIE
NAŽIVO: Sledujte tento livestream a získajte 30 % zľavu na hodinky Galaxy Watch 4!

Samsung pre server Android Authority spresnil, že „ďalším vlajkovým produktom“ bude čipset Exynos. To znamená, že mobilný procesor s grafikou od AMD neuvidíme skôr ako o rok, pokiaľ teda Samsung neprekvapí skorším uvedením.

Teoreticky teda môžeme pracovať s tým, že Exynos s grafikou od AMD dostane až nadchádzajúca séria smartfónov Galaxy S22. V hre je stále rad Galaxy Note21, príliš by sme sa naň ale nespoliehali.

Zatiaľ môžeme len hádať, aké benefity mobilná grafika od AMD prinesie. Logicky sa však očakáva, že v oblasti výkonu prekoná v súčasnosti využívané GPU riešenia Mali od Armu a Adreno z dielne Qualcommu.

Partnerstvo medzi spoločnosťami sa javí ako obojstranne výhodné. AMD získa nový zdroj príjmov z mobilného priemyslu, Samsung sa zase dostane k technológii, vďaka ktorej môže svoje mobilné čipsety posunúť na vyššiu úroveň.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať