RECENZIA Electrolux Pure A9: Vyzerá skvelo a ešte lepšie funguje!

Čističku vzduchu sme doma nikdy nemali. Mal som pocit, že ju nepotrebujeme. Ako veľmi som sa mýlil. Electrolux Pure A9 je geniálny prístroj pre všetkých.

Bývam v meste, ktoré síce nie je známe smogom, v ovzduší sa však nachádza mnoho častíc, ktoré ľuďom neprospievajú. Pridajte k tomu dve domáce zvieratá a získate skvelý recept ako podráždiť nos aj tým ľuďom, ktorí nepatria medzi najcitlivejších alergikov. Keď som teda rozbalil Electrolux A9, bol som zvedavý, aký bude mať moderná čistička vzduchu nielen na mňa, ale aj na ďalších ľudí.

Jedným z kritérií, ktoré u mňa pri výbere hrá jednu z hlavných rolí je dizajn. Do obývačky (alebo ktorejkoľvek inej miestnosti) by som si nerád postavil niečo, z čoho mi budú slziť oči čo i len pri letmom pohľade. Som presvedčený, že vo svete je dosť šikovných dizajnérov, ktorí dokážu spraviť krásne a funkčné zariadenie aj z niečoho, čo by inak bolo tŕňom v oku. A nemýlil som sa.

Electrolux Pure A9: Dizajn

Electrolux Pure A9 nie je malé zariadenie.  Na výšku meria 72,5 cm, na šírku zas 31,5 cm. Ide teda o celkom slušne veľký valec s váhou 8,9 kg. Pri pohľade na rozmery sa môže zdať, že čističke nebudete vedieť nájsť miesto. Po rozbalení som však vedel, že mi bude viac-menej jedno, kde bude.

Ide o nádherné zariadenie, ktoré bolo navrhnuté s citom. Päťstrannú konštrukciu obopína kombinácia vrstvy látky, plastu a kovovej mriežky, za ktorou je schovaný veľký filter. Veľmi pekným detailom sú aj rúčky po bokoch, pomocou ktorých môžete zariadenie pohodlne preniesť z miesta na miesto. Aj keď ich nikdy nepoužijete budete radi, že tam sú. Skvele dopĺňajú celkový dizajn.

Electrolux Pure A9 sme umiestnili do obývačky, kde ja a moja krajšia polovička spolu na jedno posedenie trávime najviac času. Hlavne teraz, počas pandémie. Čistička skvele zapadla do rohu, ktorý doplnila a nikomu nezavadzala.

Electrolux Pure A9: Funkcie

Čistička sa ovláda dvoma spôsobmi. Prvým, asi najjednoduchším, je ovládanie pomocou panelu umiestnenom na vrchnej časti zariadenia.

K dispozícii máte dve dotykové tlačidlá, z ktorých jedným čističku zapínate a druhým meníte režim z automatického (Smart) na manuálny. Ďalším ovládacím prvkom je dotykový posuvník v tvare polkruhu. Tým pri manuálnom režime meníte výkon.

Režim Smart automaticky meria kvalitu ovzdušia a podľa nej reguluje výkon. Tento režim som mal zapnutý asi 98 % času. Na manuálny režim som čističku prepol len vtedy, keď som chcel otestovať posuvník a odfotiť fotku.

Pure A9 je mimoriadne tiché zariadenie, ktoré však tichým nemusí ostať. Výrobca udáva pri bežnom chode hlasitosť na úrovni 17 dB, čo je skutočne pravda. Stačí však, ak niekto vypráža alebo sa niečo pripečie v rúre, senzory zbadajú jemnučké čiastočky vzduchu v ovzduší a čistička zapne maximálny výkon. Vtedy máte pocit, že vám v miestnosti štartuje malé prúdové lietadlo.

Táto situácia sa stáva skutočne zriedka, nemusíte sa preto báť. Dizajnéri sa krásne pohrali aj s indikátorom kvality ovzdušia priamo v zariadení. Vrchná časť sa veľmi vkusne rozsvieti od zelenej až po červenú farbu. Predstavu o tom, aký je u vás doma či v práci vzduch tak budete mať aj bez toho, aby ste museli vytiahnuť telefón a otvoriť aplikáciu.

Čistička podľa Electrolux zvláda obhospodáriť miestnosť veľkú až 92 metrov štvorcových. U nás si musela poradiť približne so 40 metrami, čo jej nerobilo žiaden problém. Keď zbadala mierne zhoršenie kvality vzduchu, problém vybavila rýchlo a následne sa vrátila do kľudného režimu.

Electrolux Pure A9: Aplikácia

Keď už sme pri tej kvalite ovzdušia, poďme sa pozrieť, čo všetko dokáže obrí filter tvoriaci polovicu celého zariadenia odfiltrovať. Poslúži nám na to aplikácia, ktorá ponúka perfektný prehľad toho, čo vdychujeme.

Lučenec nie je mesto, ktoré by extrémne trpelo nekvalitným vzduchom, určite ale nie je ani bezproblémové. Vyplýva to aj z meraní čističky. Aplikácia v reálnom čase do grafov vykresľuje hodnoty PM2.5, PM1, PM10, TVOC, vlhkosť a teplotu.

S časticami PM ste sa určite stretli v mnohých grafoch, TVOC pozná menej ľudí. TVOC sú prchavé organické chemikálie, ktoré sa pri izbovej teplote stávajú plynom a sú hlavným pôvodom znečistenia ovzdušia. Spadajú medzi ne napríklad acetón, benzén, ethylenglykol, formaldehyd, sirovodík, oxid dusnatý a ďalšie.

Dlhodobé vystavenie týmto látkam môže spôsobovať napríklad astmatické záchvaty, svrbenie očí, kýchanie, bolesti hlavy či zvýšený tep. Je preto dobré vedieť, že jedno zariadenie poslušne filtruje aj takéto látky.

Pri aplikácii ešte ostanem. Electroluxu sa naozaj podarila a aj keď by som bol rád, aby svoje aplikácie zjednotil, pri jednom či dvoch spotrebičoch to hravo prežijete. Appka Wellbeing je skvelá hlavne vtedy ak chcete čističku ovládať na diaľku. Kľudne aj mimo siete, napríklad ak ste v meste a chcete ju zapnúť nech máte doma po návrate čerstvý vzduch.

Čo sa ovládania týka, tam vám toho veľa aplikácia navyše neposkytne. Sú len dve veci, ktoré vyzdvihnem – zapnutie ionizátora a bezpečnostného zámku pre deti, aby vám nemenili nastavenia. Kuriózne je, že vypnúť čističku stále môžu.

Vďaka aplikácii tiež získate prehľad o tom, koľko percent filtru ešte ostáva. Ja som ju používal s filtrom Breeze 360 a po približne 3 týždňoch používania ostáva stále 96 % filtra. Ak je vo vašej blízkosti meracia stanica kvality ovzdušia, môžete Pure A9 nastaviť tak, aby reagovala aj na tieto merania. Bohužiaľ, v mojom prípade je najbližšia stanica vo Zvolene, ktorý je 60 kilometrov od nás.

Nechýba ani možnosť nastaviť si zasielanie notifikácií, rýchly prístup k manuálu či ďalším informáciám o zariadení.

Electrolux Pure A9: Filtre a záverečné hodnotenie

K Pure A9 si môžete dokúpiť niekoľko rôznych filtrov s inými špecializáciami. Ku mne sa Pure A9 dostala s filtrom Breeze, teda univerzálnym filtrom vhodným pre celoročné použitie. Celkovo sú dostupné tieto filtre.

  • Breeze – univerzálny pre celoročné použitie (nami testovaný)
  • Clean – proti smogu
  • Breathe – antialergický
  • Fresh – proti zápachu
  • Care – antibakteriálny

Na výber je teda dosť pre špecifické potreby každej domácnosti.

Ak by som mal vymenovať aj nedostatky Pure A9, spomenul by som asi dve základné veci. Prvou je zapnutie/vypnutie ionizátoru len cez aplikáciu. Niekto, kto nechce používať aplikáciu si túto funkciu nemôže zapnúť a nevidím dôvod, prečo je tomu tak. Ide o jednu z najlepších funkcií, ktorá je zamknutá za aplikáciou.

Druhú sťažnosť smerujem na chýbajúci zvlhčovač. Mnohé čističky vzduchu dokážu vzduch aj zvlhčovať, čo sa hodí hlavne počas vykurovacieho obdobia keď sa vzduch prirodzene vysušuje. Ak doma zvlhčovač máte, potom túto funkciu pravdepodobne nepotrebujete. Bolo by však super, ak by bola čistička Pure A9 multifunkčnejšia.

Okrem týchto dvoch maličkostí som s Pure A9 mimoriadne spokojný. Nestáva sa často, že by som na zariadení našiel len dve chybičky krásy. Ak chcete vylepšiť životné prostredie sebe a vašim blízkym, pri Electrolux Pure A9 trafíte do čierneho. Nielen, že sa vám bude lepšie dýchať, svojim nádherným dizajnom skvele zapasuje do akéhokoľvek interiéru.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať