Čističky vzduchu zatočia s vírusmi v interiéri, vrátane COVID-19

Čistička vzduchu a COVID-19 spolu do značnej miery súvisia, pretože filtráciou vzduchu je možné znížiť riziko nakazenia sa týmto vírusom.

V predkoronavírusových časoch väčšina ľudí ani netušila, čo sú čističky vzduchu. Avšak pandémia koronavírusu spôsobila, že čističky vzduchu a koronavírus sa stali vo vyhľadávačoch jedným z top výrazov.

Tým pádom sa zaradili medzi  najpredávanejšie segmenty najmä v internetových obchodoch. Podľa odborníkov totiž dokážu zlepšiť kvalitu vzduchu a znížiť riziko nakazenia sa vírusom SARS-CoV-2.

Ako súvisí čistička vzduchu a COVID-19? Jedna z vedeckých štúdií bola uskutočnená vo Veľkej Británii v nemocničnom prostredí, na oddeleniach s pacientmi hospitalizovanými na COVID-19. Sústredila sa na vplyv filtrácie vzduchu a sterilizácie ultrafialovým UV žiarením na vzduchom prenášaný vírus SARS-CoV-2. Autori zistili, že po aktivácii vzduchovej/UV filtrácie nebol vírus SARS-CoV-2 zistený na oddelení ani počas jedného dňa, keď bola čistička vzduchu v prevádzke. Navyše filtrácia vzduchu znížila množstvo ďalších mikrobiálnych bioaerosólov.

cisticka vzduchu
Foto: Xiaomi

Čističky vzduchu a vírusy

Čističky vzduchu sú určené na odstraňovanie nežiaducich látok zo vzduchu. Ide najmä o vírusy, baktérie, plesne, dym, pachy, peľ a prchavé organické zlúčeniny. Ich úlohou je zlepšovať kvalitu vzduchu v domácnostiach, na pracoviskách i v nemocniciach a zvyšovať celkovú úroveň zdravia.

Pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu boli využívané najmä v domácnostiach s alergikmi a astmatikmi, malými deťmi či staršími ľuďmi z prozaického dôvodu – čističky vzduchu a prach jednoducho nejdú dokopy. Aktuálne sú dobrou voľbou pre všetkých, ktorí chcú znížiť riziko nakazenia sa vírusom covid-19.

Typy čističiek vzduchu

Čističky vzduchu s HEPA filtrom

Ak vás zaujímajú čističky vzduchu a vírusy, potom investujte do čističky vzduchu s HEPA filtrom patriacim medzi najúčinnejšie filtre na čistenie vzduchu. Poradí si s prachom, baktériami, vírusmi, plesňami i alergénmi. Oceníte predovšetkým jeho vysokú účinnosť a dlhú životnosť. Azda jeho jedinou nevýhodou je, že HEPA filter je potrebné pravidelne meniť.

Čističky vzduchu s vodným filtrom

Čističky vzduchu s vodným filtrom zachytávajú prach a mikróby. Ich služby sú na nezaplatenie najmä počas zimných mesiacov, pretože zvlhčujú vzduch, čo ocenia hlavne astmatici. Je potrebné ich pravidelne zbavovať vodného kameňa. Niektoré majú ionizátor vzduchu. Ten odstraňuje nečistoty a zlepšuje dýchanie.

Ako presne fungujú?

Na trhu nájdete čističky vzduchu, ktoré predstavujú kombináciu viacerých filtrácií. Najčastejšie ide o spojenie HEPA filtra zachytávajúceho prach či peľ s UV lampou, ktorá má sterilizačné účinky na baktérie a vírusy. Avšak môže disponovať aj uhlíkovým filtrom odstraňujúcim zápachy a už spomínaným ionizátorom.

Ako si vybrať tú najlepšiu pre vás?

Na trhu nájdete široký sortiment čističiek vzduchu. Pri ich výbere by ste mali vziať do úvahy niekoľko kritérií.

V prvom rade je dôležité zvoliť si vhodný typ. Ak má čistička vzduchu znížiť riziko nakazenia sa vírusmi a baktériami, voľte variant s HEPA filtrom a UV lampou. Máte doma astmatika? Preferujte čističku vzduchu s vodným filtrom.

Okrem toho myslite na veľkosť miestnosti, v ktorej bude filtrácia vzduchu využívaná. Takisto si vopred zistite, čo všetko obnáša starostlivosť o takéto zariadenie, ako napríklad odstraňovanie vodného kameňa, výmenu filtrov a podobne.

Zohľadnite aj finančné hľadisko, do úvahy vezmite hlučnosť a osobné preferencie.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať