Meranie krvného tlaku a EKG v hodinkách Samsung prichádza na Slovensko

V priebehu marca 2021.

Spoločnosť Samsung má v portfóliu dva typy inteligentných hodiniek, ktoré dokážu monitorovať krvný tlak a EKG. Ide o Galaxy Watch Active2 a najnovšie Galaxy Watch3.

Prítomnosť sofistikovaných zdravotných funkcií je istotne prínosná, problémom však je, že nie sú dostupné pre všetkých používateľov. Dostupnosť týchto funkcií podlieha schvaľovaciemu procesu príslušných úradov.

Ako prví sa ich dočkali používatelia z domovskej krajiny výrobcu, ktorou je Južná Kórea. Samsung v tejto krajine sprístupnil aplikáciu Health Monitor, cez ktorú sa meranie tlaku a EKG vykonáva, vlani v júni. V septembri 2020 schválila jej prevádzku aj americká Správa potravín a liečiv.

Hodinky Samsung Galaxy Watch3

Dobrou správou je, že sa konečne dočkali aj Európania. Samsung v správe pre médiá oznamuje, že aplikácia Health Monitor prichádza do 31 krajín Európy, Slovensko a Českú republiku nevynímajúc. Potrebnú certifikáciu CE Samsung získal v decembri 2020.

Majitelia smart hodiniek Galaxy Watch3 a Galaxy Watch Active2 si môžu pomocou aplikácie Samsung Health Monitor merať krvný tlak aj EKG, a mať tak k dispozícii dôležité informácie o ich zdravotnom stave, nech sú kdekoľvek, uvádza Samsung v oznámení.

Dostupnosť

Na meranie krvného tlaku alebo EKG je potrebná aplikácia Samsung Health Monitor nainštalovaná ako v smart hodinkách Galaxy Watch3 alebo Galaxy Watch Active2, tak aj v telefóne série Samsung Galaxy.

Aplikácia Samsung Health Monitor sa inštaluje automaticky, keď si používatelia svoje hodinky Galaxy aktualizujú na najnovšiu verziu prostredníctvom aplikácie Galaxy Wearable. Aplikácia v hodinkách následne otvorí odkaz, ktorý užívateľa nasmeruje na stiahnutie aplikácie pre telefón v internetovom obchode Galaxy Store.

Meranie krvného tlaku

Vysoký krvný tlak býva obvyklým prejavom ochorenia mozgu, obličiek či srdca. V prípade zanedbania môže viesť k srdcovému zlyhaniu či iným kardiovaskulárnym problémom.

Vďaka smart hodinkám Samsung Galaxy je možné ale krvný tlak merať prostredníctvom aplikácie Samsung Health Monitor, takže si užívatelia môžu urobiť presnejší obraz o svojom zdravotnom stave a kvalifikovanejšie rozhodovať o svojich potrebách.

Samsung Cashback
Hodinky Samsung Galaxy Watch Active2

Po kalibrácii hodiniek Galaxy Watch3 alebo Galaxy Watch Active2 pomocou tradičného tlakomera s manžetou je možné jednoducho kliknúť na príkaz Merať a prístroj zmeria krvný tlak kedykoľvek a za akýchkoľvek okolností. Tlak sa meria pomocou analýzy pulzu, ktorý snímajú senzory na hodinkách. Program analyzuje pomer kalibrovanej hodnoty a zmeny tlaku a z toho odvodí existujúcu hodnotu tlaku.

EKG

TIP REDAKCIE
Ruský súd zastavil predaj smartfónov Samsung, týka sa to 61 modelov

Podľa odhadov trpí približne 33,5 milióna ľudí po celom svete fibriláciou predsiení, čo je bežná forma poruchy srdcového rytmu. Fibrilácia predsiení je častou príčinou srdcových problémov, ku ktorým patria krvné zrazeniny, zlyhania srdca či infarkt.

EKG, čiže elektrokardiogram, sa meria pomocou analýzy srdcovej činnosti senzorom na hodinkách Galaxy Watch3 alebo Galaxy Watch Active2. Stačí sa pohodlne usadiť, otvoriť v telefóne Galaxy aplikáciu Samsung Health Monitor a uistiť sa, že vám hodinky sedia pevne na zápästí.

Potom si položte predlaktie na rovný povrch a špičkou prsta druhej ruky zľahka stlačte horné tlačidlo na hodinkách po dobu 30 sekúnd. Aplikácia zmeria vašu srdcovú činnosť a rytmus, a zaradí ho buď do kategórie sínusoidy (bežný, pravidelný tlkot srdca) alebo do kategórie fibrilácia, ak srdce tlčie nepravidelne.

Dôležité poznámky

Pokiaľ ste si hodinky Galaxy Watch3 alebo Galaxy Watch Active2 zakúpili, na EKG a meranie tlaku musíte ešte chvíľu počkať. Aplikácia Samsung Health Monitor bude sprístupňovaná postupne, od 4. februára.

Na Slovensku a v Českej republike budú tieto funkcie dostupné v priebehu marca 2021 v závislosti od rýchlosti a výsledku registrácie kompatibilných zariadení ako zdravotníckeho prostriedku.

Pre používanie daných funkcií potrebujete smartfón Samsung Galaxy s operačným systémom Android 7.0 alebo novším, spojený s hodinkami Galaxy Watch3 alebo Galaxy Watch Active2.

Meranie EKG ani aplikácia Samsung Health Monitor neslúžia na identifikáciu znakov srdcového zlyhania. Aplikácia neslúži na nahradenie tradičných diagnostických metód.

Kvôli presnosti merania tlaku je potrebné, aby užívatelia svoje prístroje minimálne raz za štyri týždne kalibrovali.

Krvný tlak sa meria v pokoji, podobne ako s tradičnou manžetou. Nemal by sa merať, keď užívatelia cvičia, fajčia alebo pijú alkoholické nápoje. Meraním krvného tlaku ani využitím aplikácie Samsung Health Monitor nie je možné diagnostikovať vysoký krvný tlak, ďalšie problémy ani známky srdcového zlyhania.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať