mediatek

Dimensity 2000: Prvý 5 nm čipset od MediaTek vraj príde v roku 2022

Dimensity 2000 bude pozostávať zo super výkonného jadra Cortex-X, konkrétne X2, vysoko výkonných jadier Cortex-A79 a grafického čipu Mali G79.

Výrobcovia ako Apple, Samsung či Qualcomm už stihli predstaviť svoje prvé čipsety vyrobené 5 nm procesom. Plánuje sa k nim však pridať ešte jedno veľké meno – MediaTek.

MediaTek plánuje už zajtra predstaviť čipsety Dimensity 1200 a Dimensity 1100, tie sú však vyrobené 6 nm procesom. Poháňať majú zariadenia od Oppo, Vivo a aj Redmi.

Veľký krok vpred príde budúci rok, kedy výrobca plánuje predstaviť svoj vôbec prvý 5 nm procesor. Podľa všetkého debutuje ako MediaTek 2000, píše GSMArena.

Aj ten má pomáhať zariadenia od Oppo a Vivo, pričom sa špekuluje aj o Honor. Bývalá podznačka Huawei má totižto čoskoro vystúpiť z éry procesorov Kirin. Jej očakávaný Honor V40 bude poháňať čipset Dimensity 1000+.

Nová architektúra

Čo sa týka architektúry, Dimensity 2000 bude pozostávať zo super výkonného jadra Cortex-X, konkrétne X2, a vysoko výkonných jadier Cortex-A79. Úlohu grafického procesora zohrá Mali-G79. Všetky uvedené komponenty aktuálne čakajú na predstavenie.

TIP REDAKCIE
Trvalo to, no dočkali sme sa: Instagram konečne umožní nahrávanie fotiek a videí cez desktop

Cortex-A79 (Matterhorn) má byť predstavený ešte v priebehu tohto roku. Očakáva sa, že oproti svojmu predchodcovi, Cortex-A78, ponúkne len drobné vylepšenia. Oproti staršiemu A73 však bude výkonnejší až 2,5-násobne.

Ďalším na rade bude Makalu, ktorý bude oproti A78 výkonnejší o približne 30 %. Zaujímavosťou je, že podľa všetkého pobeží exkluzívne na 64-bitovom softvéri. Žiaľ, s produkciou sa má začať najskôr v roku 2023.

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať