redmi

MediaTek prekonal Qualcomm, stal sa najväčším dodávateľom čipsetov pre smartfóny

Spoločnosť MediaTek sa stala najväčším dodávateľom čipsetov pre smartfóny. Konkurenčný Qualcomm spoločnosť MediaTek prekonala v období od júla do septembra.

Spoločnosť MediaTek sa stala najväčším dodávateľom čipsetov pre smartfóny. Konkurenčný Qualcomm, ktorý vyrába sady Snapdragon, spoločnosť MediaTek prekonala v období od júla do septembra, teda v 3. štvrťroku 2020, kedy dosiahla 31-percentný podiel na trhu.

Vyplýva to z odhadov analytickej firmy Counterpoint Research, podľa ktorej sa tak MediaTek stal najväčším dodávateľom procesorov pre smartfóny vôbec po prvýkrát. Pod úspech MediaTeku sa podľa analytikov sa podpísali tri faktory.

MediaTek vyrába cenovo dostupnejšie procesory, ktorými výrobcovia osádzajú zariadenia nižších tried. K trhovému úspechu MediaTeku pomohol vysoký dopyt po smartfónoch s maloobchodnou cenou od 100 až 250 dolárov.

Dopyt po zariadeniach navyše rástol v krajinách ako Čína a India, pričom hlavne indickí spotrebitelia uprednostňujú skôr cenovo dostupnejšie značky smartfónov, z ktorých mnohé používajú práve čipsety od MediaTeku.

MediaTek
Trhový podiel jednotlivých výrobcov čipsetov v porovnaní medzi 3. štvrťrokom 2019 a 3. štvrťrokom 2020. Foto: Counterpoint Research

Do tretice tu je ustupujúci Huawei, ktorý stráca podiel na trhu kvôli obchodným obmedzeniam americkej vlády. Prázdne miesto vypĺňajú konkurenční výrobcovia – Samsung, Xiaomi či napríklad Honor.

Podiel čipsetov MediaTek v smartfónoch značky Xiaomi je 3-násobný v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

TIP REDAKCIE
Zmeškali ste zatmenie Mesiaca? Nevadí, celestiálny úkaz zachytil profesionálny fotograf

Qualcomm lídrom v 5G

Aj keď sa Qualcomm v 3. štvrťroku prepadol na druhú priečku, sklamaný byť nemusí. Podľa Counterpoint Research je najväčším dodávateľom 5G čipsetov na svete. Jeho 5G čipy obsahovalo až 39 % všetkých 5G smartfónov predaných v 3. štvrťroku 2020.

Dopyt po 5G smartfónoch sa v 3. štvrťroku zdvojnásobil. 17 % zo všetkých smartfónov predaných v tomto období bolo vybavených 5G konektivitou. Qualcomm si taktiež udržal silnú pozíciu vo vlajkovej kategórii smartfónov.

Aj jemu pomohli sankcie americkej vlády namierené voči Huawei, na základe ktorých prišiel tento čínsky výrobca o dodávky vlajkových čipsetov Kirin. Pre polovodičovú divíziu HiSilicon ich produkovala spoločnosť TSMC.

Analytici sa zhodujú, že MediaTek aj Qualcomm budú pracovať na tom, aby dostali 5G technológie k čo najširšej skupine spotrebiteľov. Masívny rozmach 5G pripojenia podporí potenciál herných cloudových platforiem a ďalších služieb, čo povedie k vyššiemu dopytu po čipsetoch s vyšším grafickým a výpočtovým výkonom.

Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať