youtube

YouTube vylepšuje živé videá, po novom ich môžeme sledovať aj v HDR kvalite

Technológia HDR (vysoký dynamický rozsah) nie je pre server YouTube nová. Pri vopred nahraných 4K videách ju podporuje od roku 2016.

Technológia HDR (vysoký dynamický rozsah) nie je pre server YouTube nová. Pri 4K videách ju podporuje od roku 2016. Diváci môžu vďaka tomu sledovať ešte krajšie a kontrastnejšie videá so širšou paletou farieb a jasov.

HDR ale chýbalo pri jednom obľúbenom formáte. Live stream, alebo ak chcete, živý video prenos, túto technológiu v rámci platformy nepodporoval. To sa teraz mení, ako informuje YouTube vo svojom blogu.

Živé HDR video si budú môcť diváci spustiť na podporovanom zariadení. Stačí na to aplikácia YouTube na smart televízoroch s podporou HDR, smartfón/tablet s HDR displejom, zobrazenie tiež sprístupní Chromecast Ultra alebo počítače, ktoré sú vybavené kompatibilnou grafickou kartou a HDR monitorom.

SDR vs. HDR. Foto: YouTube

Z pohľadu tvorcov obsahu je potrebné správne kódovanie. Informácie o kompatibilnom softvéri a hardvéri nájdu na tejto adrese. Zatiaľ sú podporované formáty HDR10 a HLG. Časom pribudnú ďalšie.

TIP REDAKCIE
RECENZIA God of War: PlayStation exkluzivita, ktorá dobýva PC zostavy!

Tí používatelia, ktorí zariadenie s podporou HDR nemajú, o živý video prenos neprídu. Zobrazí sa v štandardnej SDR kvalite.

Chvíľu potrvá, kým na YouTube natrafíme na väčšiu ponuku živých HDR prenosov. Pre autorov videí ale ide o dobrú motiváciu, ako pridať svojim videám úplne nový a kvalitnejší rozmer.

Taký športový zápas, hudobný koncert alebo napríklad štart rakety SpaceX vysielaný naživo a v HDR by mohol stáť za to.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať