Samsung chce dostať do smartfónov 600 Mpx fotoaparát. Má vyššie rozlíšenie než ľudské oko

V apríli tohto roku sme sa dozvedeli, že Samsung plánuje vyvinúť obrazový snímač, ktorý „dokáže zachytiť viac detailov ako ľudské oko“. Budúcnosť vtedy načrtol Yongin Park, jeden z popredných pracovníkov obrazovej divízie Samsungu.

V apríli tohto roku sme sa dozvedeli, že Samsung plánuje vyvinúť obrazový snímač, ktorý „dokáže zachytiť viac detailov ako ľudské oko“. Budúcnosť vtedy načrtol Yongin Park, jeden z popredných pracovníkov obrazovej divízie Samsungu.

Snímač obrazu s rozlíšením 600 miliónov pixelov by v budúcnosti nemusel slúžiť len pre tvorbu domácich fotografií a videí. Ujať by sa mohol v medicíne, pomohol by napríklad s diagnostikou rakoviny kože.

Miesto by si tiež našiel v autonómnych vozidlách a ďalších zariadeniach, ktoré dokážu využiť jeho schopnosti. Z bežného spotrebiteľského hľadiska je ale asi najzaujímavejšia aplikácia v inteligentných mobilných telefónoch. A predstavuje si ju aj Samsung.

Známy informátor @UniverseIce zverejnil snímku časti internej prezentácie výrobcu, ktorá sa venuje práve 600 Mpx snímaču pre smartfóny. Samsung tak očividne pracuje na tom, aby takýto fotoaparát pre smartfóny niekedy v budúcnosti vznikol. Vyriešiť však musí jeden kľúčový problém, ktorým sú rozmery.

600 Mpx fotoaparát v smartfónoch by vylepšil kvalitu 4K či 8K videa a taktiež by zabezpečil vyššiu všestrannosť technológie optického a digitálneho priblíženia. Komplikáciou je, že by sa takýto snímač obrazu podľa súčasného návrhu do smartfónov nezmestil, aspoň nie tak, aby sa dal komfortne používať.

Foto: @UniverseIce

Senzor, ktorý by obsahoval 600 miliónov pixelov s veľkosťou 0,8μm, by mal rozmery 1/0,57″. Podľa prezentácie by obsadil 12 percent z plochy zadnej časti smartfónu, čo by až taký problém nebol.

TIP REDAKCIE
Konkurent pre Galaxy Z Flip 3? Huawei má chystať cenovo dostupnejšiu skladačku

Kameňom úrazu je hrúbka. Foto modul by z tela zariadenia vyčnieval výrazne. Pri smartfóne s 8,8 mm profilom by bola výška samotného modulu 13,2 milimetra. Smartfón by teda mal v najhrubšom mieste 22 milimetrov, čo je jednoducho veľa.

Počíta sa s použitím technológie zlučovania informácií zo susediacich pixelov. 108 Mpx fotoaparát Galaxy S20 Ultra využíva Nonacell technológiu, ktorá dokáže spojiť 9 pixelov s veľkosťou 0,8 μm tak, že fungujú ako jeden 2,4 μm pixel. Cieľom takéhoto riešenia je dosiahnuť čo možno najlepšiu absorpciu svetla, ktoré je pre kvalitu fotografie kľúčové.

0,8 μm pixel je síce miniatúrny, no nie najmenší. Samsung bude veľkosť pixelov pravdepodobne zmenšovať aj naďalej. Už v septembri 2019 predstavil snímač obrazu (Slim GH1), ktorý má jednotlivé pixely veľké len 0,7 μm.

Samozrejme, smartfón so 600 Mpx fotoaparátom, ktorý by bol štandardne dostupný na komerčnom trhu, je zatiaľ v nedohľadne. Pár rokov môže potrvať, kým sa niečoho podobného dočkáme. Najskôr zrejme uvidíme fotoaparát s „menším“ rozlíšením, napríklad 150 či 250 Mpx.

Nakoniec platí, že väčší počet pixelov ešte automaticky nezaručuje vyššiu kvalitu fotografií a videí. Dobrým príkladom je Apple alebo zariadenia Google Pixel, ktoré produkujú kvalitné fotky a videá bez toho, aby počet pixelov ich fotoaparátov siahal do výšin.

Total
81
Zdieľaní
Total
81
Zdieľať