Ravn X je 25-tonový dron schopný vypúšťať satelity

Spoločnosť Aevum z Alabamy tento týždeň predstavila jeden zo svojich najväčších (doslova) projektov. Ravn X je 25-tonový dron.

Spoločnosť Aevum z Alabamy tento týždeň predstavila jeden zo svojich najväčších (doslova) projektov. Ravn X je dron navrhnutý pre vypúšťanie satelitov na nízku obežnú dráhu. Pri plnom zaťažení váži úctyhodných 25 ton.

Vďaka celkovej váhe sa tak radí medzi najťažšie bezpilotné lietadlá na svete. Pôsobivé sú aj jeho ďalšie atribúty ako napríklad výška 5,5 metra, rozpätie krídel 18,2 metra či celková dĺžka 24 metrov.

Cieľom dronu je poskytnúť čo najlacnejší spôsob pre vynesenie nákladu na nízku obežnú dráhu za približne 3 hodiny. Odhliadnuc od jeho výstredného vzhľadu a celkovej hmotnosti je Ravn X veľmi podobný akémukoľvek inému lietadlu. Na vzlietnutie potrebuje len 1,6 km dlhú pristávaciu dráhu. Pre lepšiu predstavu, pristál aj odštartoval by s prehľadom aj na letisku v Bratislave.

Ravn X
Ravn X

Keď sa Ravn X dostane do potrebnej výšky, zo spodnej časti sa odpojí dvojstupňová raketa, ktorej motory sa zapnú prakticky okamžite po odpojení. Spoločnosť Aevum tvrdí, že časom budú vedieť opätovne použiť približne 95 % vozidla. Spočiatku však počítajú so 70-percentnou znovu využiteľnosťou. Keď Ravn X ukončí misiu, pristane na rovnakom letisku a sám zaparkuje vo vopred zvolenom hangári.

Aevum tvrdí, že Ravn X predstavuje novú paradigmu pri vynášaní nákladu na obežnú dráhu. Aj napriek tomu, že ide o zaujímavý prístup, nie je úplne nový. S podobným nápadom pracujú aj ďalšie spoločnosti ako napríklad Virgin Orbit. Prvou misiou Ravn X bude vynesenie satelitu ASLON-45 patriaci Vesmírnym silám Spojených štátov amerických (US Space Force).