Fotoaparát so 600 Mpx rozlíšením? Samsung načrtol budúcnosť

Ak sa vám zdá 108 Mpx snímač obrazu ISOCELL Bright HM1 použitý v smartfóne Galaxy S20 Ultra už pritiahnutý za vlasy, môžete si byť istí, že Samsung má ďaleko ambicióznejšie plány. 

Ak sa vám zdá 108 Mpx snímač obrazu ISOCELL Bright HM1 použitý v smartfóne Galaxy S20 Ultra už pritiahnutý za vlasy, môžete si byť istí, že Samsung má ďaleko ambicióznejšie plány. 

Priblížil ich Yongin Park, jeden z popredných pracovníkov spoločnosti Samsung, ktorý má na starosti divíziu zaoberajúcu sa vývojom obrazových technológií.

Yongin Park hovorí, že každodenné fotografovanie a natáčanie videí so smartfónom sa stalo súčasťou nášho životného štýlu. Umožnil to pokrok v oblasti mobilnej fotografie, ktorý je postavený na inováciách obrazových snímačov.

Samsung je odhodlaný v tomto smere ďalej napredovať, čoho výsledkom budú snímače obrazu, ktoré dokážu zachytiť viac detailov ako ľudské oko. Ľudské oko dokáže vnímať obraz s približne 500 Mpx rozlíšením.

Ak by chcel v súčasnosti výrobca vložiť na snímač obrazu 600 miliónov pixelov, bol by taký veľký ako bežný smartfón. V smartfónoch je však miesto pre súčiastky obmedzené. Snímač obrazu musí byť kompaktný tak, aby zostalo miesto aj pre ostatné kľúčové komponenty akými sú batéria, displej, pamäte, čipset a podobne.

S rastúcim množstvom pixelov ide ruka v ruke zmenšovanie ich rozmerov, čo je nevýhodou. Menší pixel zachytí menej svetla, čo následne ovplyvní kvalitu výslednej fotografie. Výrobca preto musí hľadať ideálnu rovnováhu medzi celkovým počtom a veľkosťou samotných pixelov.

TIP REDAKCIE
O2 rozširuje ponuku dvoch zariadení za cenu jedného

Tento problém rieši tzv. pixel binning, spôsob spájania informácií zo susedných pixelov do jedného „super pixelu“. Samsung pomenoval túto technológiu ako Tetracell (2×2) a Nonacell (3×3), ktorá je novšia. Dokáže spojiť 9 pixelov o veľkosti 0,8 μm, ktoré fungujú ako jeden pixel s veľkosťou 2,4 μm (Galaxy S20 Ultra).

Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra

Samsung si predstavuje, že budúce snímače obrazu s extra vysokým rozlíšením zachytia aj svetlo o vlnovej dĺžke, ktoré prekonáva rozsah vnímania ľudského oka (450 a 750 nm). Takéto snímače obrazu by mohli slúžiť napríklad pri diagnostike rakoviny kože a podobne.

Niekedy vo vzdialenej budúcnosti by sme dokonca mohli mať snímače, ktoré zachytia mikróby neviditeľné pre ľudské oko. Samsung dokonca experimentuje so senzormi schopnými zachytiť vôňu a chuť.

Yongin Park predpovedá, že senzory presahujúce schopnosti ľudských zmyslov sa stanú neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných životov.

Cesta k 600 Mpx obrazovému snímaču je ešte dlhá. Samsung nespomína žiadny, ani približný termín, kedy by mohol byť dostupný. Skôr ide o otázku rokov. Okrem smartfónov by sa takýto snímač uplatnil aj v autonómnych autách a ďalších odvetviach,  v medicíne či v poľnohospodárstve.

Najbližšie by sme sa mali stať svedkami predstavenia 144 Mpx alebo dokonca 192 Mpx snímačov obrazu, o ktorých sa už nejaký čas špekuluje.

Total
22
Zdieľaní
Total
22
Zdieľať