ockovanie tit

Facebook rázne zakročí: Tieto reči o očkovaní nebude tolerovať, vymaže vám príspevky

Sociálna sieť mení pravidlá týkajúce sa šírenia nepravdivých informácií o vakcíne na koronavírus. Mark Zuckerberg sa zaviazal a potvrdil, že zabráni šíreniu hoaxov, ktoré vyvrátili experti.

Sociálna sieť mení pravidlá týkajúce sa šírenia nepravdivých informácií o očkovaní na koronavírus. Mark Zuckerberg sa zaviazal a potvrdil, že zabráni šíreniu hoaxov, ktoré vyvrátili experti.

Zavádzame nové pravidlá, prostredníctvom ktorých môžeme vymazať dezinformácie o víruse, ktoré môžu viesť k bezprostrednému ohrozeniu zdravia. Môže to zahŕňať nepravdivé tvrdenia o bezpečnosti, účinnosti, zložkách alebo vedľajších účinkoch vakcín. Odstránime napríklad nepravdivé tvrdenia, že vakcíny na COVID-19 obsahujú mikročipy alebo čokoľvek iné, čo nie je na oficiálnom zozname zloženia vakcín,vysvetľuje Facebook pre denník Independent.

Facebook inými slovami plánuje odstrániť úplne všetky príspevky šíriace konšpiračné teórie, ktoré boli vyvrátené. Ak máte medzi sebou odporovačov vakcinácie, dajte mu o tom vedieť.

Odstránime tiež konšpiračné teórie o vakcínach na ochorenie COVID-19, o ktorých dnes vieme, že nie sú pravdivé. Napríklad informáciu o tom, že na testovanie vakcíny bola využitá istá populácia bez ich súhlasu. Pretože je ešte priskoro a fakty o vakcínach na COVID-19 sa budú aj naďalej vyvíjať, budeme pravidelne aktualizovať zoznam tvrdení, ktoré budú postupne odstraňované. Riadiť sa budeme pokynmi od orgánov verejného zdravotníctva,“ dodáva.

Pozor budú dávať nezávislí fact checkeri

Sociálna sieť už teraz odstraňuje príspevky, ktoré môžu ľudí vystavovať ohrozeniu zdravia. Ide hlavne o príspevky popierajúce existenciu vírusu alebo príspevky s falošnými liečebnými postupmi.

Facebook spája sily s nezávislou spoločnosťou FullFact, ktorá bude kontrolovať všetky tvrdenia. „Je nutné pamätať na slobodu reči. Vôbec nie sme proti tomu, aby niekto vyjadril obavy alebo mal otázky ohľadom pripravovaných vakcínach. Ľuďom umožníme pýtať sa a získavať kvalitné odpovede, aby sa sami rozhodli. Musia na to však mať informácie z overených zdrojov,“ povedal zamestanenec FullFact, Tom Phillips.

Total
75
Zdieľaní