arecibo akt

AKTUÁLNE: Zrútilo sa legendárne observatórium Arecibo

Gigantické observatórium Arecibo nachádzajúce sa v Portoriku sa samé od seba zrútilo. Stalo sa tak v noci na dnes. Zrútenie predpovedali inžinieri.

Gigantické observatórium Arecibo nachádzajúce sa v Portoriku sa samé od seba zrútilo. Stalo sa tak v noci na dnes. Zrútenie predpovedali inžinieri po tom, ako na observatóriu zlyhalo niekoľko dôležitých káblov.

Na internete sa dnes poobede objavili fotografie Areciba bez 900-tonovej platformy bežne zavesenej nad samotným observatóriom. Informáciu o zrútení potvrdili aj úrady. Platforma sa skutočne zrútil na vyše 300 metrov široký tanier pod ňou, informoval The Verge.

arecibo
Platforma pred zrútením.

O ďalších krokoch momentálne rokujú. Hlavným cieľom ďalších rozhodnutí bude zvýšenie bezpečnosti a až po tom sa budú zaoberať budúcnosťou ikonického vedeckého zariadenia.

Vedci veľmi dobre vedeli, že z Areciba sa po zlyhaní dôležitých káblov stala nebezpečná zóna. Aj preto ho plánovali rozobrať kontrolovaným spôsobom. Observatórium sa o prácu postaralo samo. Po zlyhaní poslednej dôležitej kabeláže sa nekontrolovateľne zrútilo na tanier, cez ktorý prerazilo veľkú dieru.

Demolácia Areciba sa stretla s veľkou vlnou odporu zo strany fanúšikov. Obrovský satelit fungoval od roku 1963 a stal sa dôležitou súčasťou vedeckej výbavy pre sledovanie kozmu. Arecibo vedcom pomohlo identifikovať zvláštne objekty ako pulzary alebo načúvať záhadným rádiovým vlnám prichádzajúcim zo vzdialeného vesmíru.

Vedci okrem toho v roku 1974 observatórium využili na odoslanie obrázku s ľudskými úspechmi pre civilizácie, ktoré môžu byť vo vesmíre.

Total
15
Zdieľaní