windows 7 tit

Windows 10 pridá TOP funkciu: Toto používajte všetci, zachráni vám to súbory!

SSD disky sú výrazne rýchlejšie než klasické pevné disky, na ktorých sme mali súbory dlhé roky. To však neznamená, že nemôžu zlyhať.

SSD disky sú výrazne rýchlejšie než klasické pevné disky, na ktorých sme mali súbory dlhé roky. Ani SSD-čka však nie sú odolné pred zlyhaním, ktoré môže nastať rýchlo a bez varovania. Microsoft chce používateľov pred náhlym zlyhaním chrániť pridaním novej funkcie do Windows 10.

Vyplýva to z informácií k predstaveniu testovacej verzie Windows 10 Insider Preview Build 20226. O funkcii hovoril Brandon LeBlanc, seniorský programový manažér v Microsofte. Nová funkcia monitorovania zdravia disku je „navrhnutá pre detekciu hardvérových abnormalít v NVMe SSD diskoch“.

notifikacia
Príklad upozornenia pri zlyhávajúcom disku.

Keď Windows zistí spomínanú abnormalitu, používateľom sa zobrazí notifikácia, ktorá ich na to upozorní. Zobrazí sa upozornenie v znení „Úložisku môže hroziť zlyhanie a vyžaduje vašu pozornosť“ alebo niečo podobné. Slovenský preklad zatiaľ nie je dostupný, môže sa teda mierne zmeniť.

ssd nvme
NVMe SSD disky môžu zlyhať potichu, rýchlo a bez varovania.

Pri upozornení bude aj odkaz, ktorý používateľov presmeruje do možností pre zálohu a zobrazí viac informácií o zistených problémoch.

Funkcia bude pre bežných používateľov dostupná s najväčšou pravdepodobnosťou až budúci rok. Momentálne nie je isté či bude zapnutá automaticky alebo či ju budete musieť povoliť manuálne.

Microsoft chce dať používateľom dosť času na to, aby zastavili čokoľvek, čo robia a začali sa urýchlene sústrediť na záchranu cenných dát, ktoré môžu mať na zlyhávajúcom disku uložené. Prísť o dáta nie je nič príjemné a akýkoľvek spôsob, ako tomu predísť je jednoznačne vítaný.

Total
13
Zdieľaní