Testovanie na COVID-19 cez mobilnú aplikáciu? Už sa na tom pracuje

Testovanie v budúcnosti môže vyzerať tak, že len jednoducho zakašlete do mikrofónu vášho smartfónu, a ten vyhodnotí, či ste pozitívni, alebo negatívni.

Celé Slovensko si tento víkend prešlo prvou vlnou plošného testovania, kedy väčšina z nás vstala, íšla do najbližšieho odberného miesta, podstúpila krátku procedúru a následne čakala na výsledky. Znie to jednoducho, no opak je pravdou.

Ak ste aj vy jedným z tejto väčšiny, je vysoká pravdepodobnosť, že ešte než ste sa dostali k samotnému testovaniu, ktoré trvá len pár sekúnd, ste si museli počkať v dlhom a extrémne pomaly hýbajúcom sa rade. V lepšom prípade bolo čakanie otázkou niekoľkých minút, v tom horšom niekoľkých hodín.

Testovanie priamo z pohodlia domova

Takáto forma testovania na koronavírus, resp. celoplošného testovania, sa však môže už čoskoro stať minulosťou, a to vďaka expertom z inštitútu pre elektronické a elektrotechnické inžinierstvo (IEEE) sídliaceho na území amerického mesta New York.

Ako? Tím totiž pracuje na revolučnej mobilnej aplikácii, ktorá dokáže prítomnosť COVID-19 odhaliť len na základe zakašlania. Inštitút o novinke informoval vo svojej správe.

Za všetkým má, samozrejme, stáť prepracované strojové učenie, vďaka čomu sa budú schopnosti aplikácie neustále zdokonaľovať, a teda bude s postupom času schopná podávať lepšie a najmä presnejšie výsledky.

Stačí zakašlať a počkať na výsledok

Test na koronavírus teda môže v budúcnosti vyzerať tak, že jednoducho len zakašlete do mikrofónu vášho smartfónu, a ten vás následne informuje, či ste pozitívni alebo negatívni. Takže už žiadne cestovanie, žiadne dlhé rady a najmä nulové riziko nákazy.

Je neuveriteľne presná

Otázkou je, ako veľmi je aplikácia presná. Odpoveď je jednoduchá, no o to viac prekvapujúca – technológia je presná na 98,5 %.

Ako píše server Voicebot.ai, počas vývoja sa expertom podarilo nazbierať vyše 70 tisíc nahrávok kašlania od viac ako 5 000 ľudí.

Ešte zaujímavejší je však výsledok, ktorý sa aplikácii podarilo získať pri asymptomatických pacientoch. V tomto prípade sa jej podarilo koronavírus odhaliť so 100-percentnou presnosťou.

Stále je čo zlepšovať

Kedy sa k nám táto aplikácia dostane, je zatiaľ otázne. Tím plánuje v testovaní pokračovať aj naďalej, aby bola aplikácia čo najdokonalejšia a vedela užívateľom poskytnúť čo najpresnejšie výsledky.

Total
18
Zdieľaní
Total
18
Zdieľať