Certifikáty k testovaniu vraj majú problémy: Nemajú špeciálne kódy, o ktorých sa hovorilo

Slovensko uplynulý víkend prešlo prvým kolom plošného testovania antigénovými testami na koronavírus.

Slovensko uplynulý víkend prešlo prvým kolom plošného testovania antigénovými testami na koronavírus. Súčasťou vyhodnotenia výsledku bolo aj vydanie certifikátov potvrdzujúcich negatívny alebo pozitívny výsledok testu.

Ministerstvo obrany pritom minulý týždeň informovalo o tom, že certifikáty budú vybavené špeciálnou značkou unikátnou pre každé odberové miesto. Podľa informácií, ktoré priniesli Topky to však nie je úplne pravda.

Tie certifikáty sú tlačené na špeciálnom papieri, ktorý je nefalšovateľný. Okrem toho, pretože existuje podozrenie, že niekoľko certifikátov bolo odcudzených, budeme dávať špeciálnu značku na každý certifikát podľa odberového miesta, čím zamedzíme tomu, že ak by niekto chcel použiť odcudzený certifikát, nebude tam mať adekvátny kód, tým pádom bude zrejmé, že ide o falšovaný dokument,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď.

Certifikáty majú skutočne ochrannú známku, ktorá je viditeľná len pod UV svetlom. Ide o malé logo koronavírusu. Okrem nej sa však na certifikátoch nenachádza žiaden ďalší ochranný prvok, a teda žiaden jedinečný kód pridelený jednotlivým odberným miestam.

TIP REDAKCIE
PayPal možno kúpi Pinterest, za sociálnu sieť môže zaplatiť miliardy dolárov

Ministerstvo obrany pre Topky ďalej spresnilo, že certifikáty sú vyrábané špeciálnym ceninovým materiálom. Nejde teda o papier. Takýto materiál sa nedá získať, má ho k dispozícii len štát. Niektorí ľudia sa už, bohužiaľ, stretli aj s inými problémami.

Niektoré certifikáty nie sú podpísané alebo nemajú označené odberné miesto. V niekoľkých prípadoch sa stalo, že ich kvôli nepodpísaným certifikátom odmietli vyšetriť doktori. Nemocnice však zareagovali a doktorov upozornili, aby certifikáty neuznali jedine vtedy, ak by šlo o na prvý pohľad zjavný falzifikát.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať