SpaceX splnil to, čo sľúbil: Kapsula Crew Dragon so 4 astronautmi sa pripojila k ISS

Kapsula Crew Dragon od spoločnosti SpaceX sa dnes o 05:01 úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Cestovali vyše 27 hodín.

Kapsula Crew Dragon od spoločnosti SpaceX sa dnes o 05:01 úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Stalo sa tak po viac ako 27 hodinách od štartu na Floride. Ide o prvú z mnohých dlhšie trvajúcich misií, ktoré upevnia puto medzi SpaceX a NASA.

Vnútri kapsuly Crew Dragon sa nachádzajú astronauti NASA Mike Hopkins, Victor Glover a Shannon Walker. Spoločnosť im robí aj astronaut japonskej vesmírnej agentúry JAXA Soiči Noguči. Všetci sú súčasťou misie známej ako Crew-1.

Vesmírny autopilot

Kapsula Crew Dragon bola od začiatku navrhnutá tak, aby robila všetko sama. Astronauti na jej palube tak prakticky nemuseli nič robiť. Crew Dragon sa autonómne priblížil ku ISS až sa nakoniec spojili. Najprv prebehlo mäkké spojenie, neskôr aj pevné. Pochopiteľne, k dispozícii je aj systém manuálneho ovládania, ktoré si na jar tohto roku počas misie Demo-2 vyskúšali testovací piloti Bob Behnken a Doug Hurley.

Záber z pohľadu ISS na pripojenú kapsulu Crew Dragon. Foto: NASA TV

Vynikajúca práca, sme presne v strede,“ povedal Hopkins, veliteľ misie po pripojení sa k ISS. „SpaceX a NASA, gratulujeme. Toto je nová éra prevádzkových letov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu z pobrežia Floridy,“ zhrnul Noguči po japonsky. Svoje poďakovanie ukončil frázou „Všetci za jedného, Crew-1 za všetkých“.

Každých 6 mesiacov

Astronauti z misie Crew-1 na ISS ostanú približne šesť mesiacov. Na Zem sa tak vrátia až na jar 2021. Ide o relatívne dlhý pobyt na palube vesmírnej stanice. Cieľom partnerstva medzi SpaceX a NASA bolo presne toto. Mať na palube ISS vždy astronautov NASA.

Na palubu ISS sa dostal aj Baby Yoda.

Svedčí o tom aj fakt, že tesne pred tým ako Crew-1 opustí ISS a vráti sa na Zem, sa k vesmírnej stanici pripojí misia Crew-2 pozostávajúca z dvoch NASA astronautov, jedného JAXA astronauta a jedného ESA (Európska vesmírna agentúra) astronauta. Táto misia je predbežne naplánovaná na 30. marca 2021.

SpaceX už v decembri čaká ďalšia misia. Tentokrát síce nepôjde o misiu s ľudskou posádkou, bude však nemenej dôležitá. Kapsula Cargo Dragon na ISS dopraví nové zásoby a nové vedecké experimenty, na ktorých budú astronauti pracovať. V jeden čas tak ku Medzinárodnej vesmírnej stanici budú pripojené dve kapsuly SpaceX Dragon.

Total
24
Zdieľaní
Total
24
Zdieľať