Crew Dragon a nosná raketa Falcon 9 v akcii

NAŽIVO: SpaceX má zelenú. Sledujte štart misie Crew-1!

NASA odobrila SpaceX štart a misia Crew-1 tak môže začať. SpaceX vôbec prvýkrát na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dopraví astronautov.

NASA odobrila SpaceX štart a misia Crew-1 tak môže začať. Pre vesmírnu firmu Elona Muska ide o obrovský deň, vôbec prvýkrát totiž na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) dopraví astronautov.

Ak pôjde všetko podľa plánu, Falcon 9 odštartuje z ikonického štartovacieho komplexu LC-39 Kennedyho vesmírneho strediska a smerom k ISS vynesie štyroch astronautov aktuálne čakajúcich v kapsule Crew Dragon.

„Všetky systémy sú pripravené,“ písala spoločnosť SpaceX na svojom Twitteri.

Štyria astronauti strávia 27 hodín na orbite Zeme, kým sa zosynchronizujú s vesmírnou stanicou, s ktorou sa spoja v utorok skoro ráno. Na palube ISS následne strávia šesť mesiacov.

NASA si od SpaceX objednala celkom šesť misií, Crew-1 je prvá. Na palube sa nachádzajú traja astronauti z NASA, Mike Hopkins, Victor Glover a Shannon Walker, ako aj jeden astronaut z japonskej vesmírnej agentúry JAXA, Soiči Naguči.

SpaceX aj NASA momentálne monitorujú počasie nielen na Floride, ale aj v okolí lode Just read the instructions, na ktorej má pristáť prvý stupeň. Ten SpaceX plánuje využiť v misii Crew-2.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať