Huawei

USA robí ústupky: Huawei môže nakupovať čipsety, no pod jednou podmienkou

O licenciu na obnovenie obchodných vzťahov s Huawei si údajne zažiadalo viac ako 300 spoločností, vrátane Samsung Electronics, Qualcomm či MediaTek.

Spojené štáty americké udelili výrobcom čipsetov povolenie dodávať svoje produkty čínskemu Huawei. Je tu však jedna podmienka – nesmie ísť o čipy, ktoré disponujú podporou pre 5G siete, píše publikácia Gizmochina.

V správe od Financial Times stojí, že žiadosť určitej spoločnosti o udelenie licencie na obnovenie dodávateľsko-odberateľského vzťahu s Huawei bude schválená v prípade, ak preukáže, že ponúkaná technológia nepodporuje 5G siete.

Sankcie škodia nielen Huawei

Sankcie smerované na adresu Huawei trvajú už od minulého roku. Spojené štáty americké umiestnili čínskeho giganta na svoju čiernu listinu v máji 2019. Následky? Huawei už naďalej nemohol obchodovať s americkými spoločnosťami. Jedinou výnimkou boli výrobcovia, ktorým bola udelená špeciálna licencia.

S postupom času boli reštrikcie stále drastickejšie a drastickejšie, no očividne nielen pre Huawei. Bolo totiž dokázané, že obmedzenia výrazne ublížili celému trhu s procesormi. Viacerí dodávatelia poukazujú na skutočnosť, že kvôli vojne medzi USA a Huawei stratili už celé miliardy dolárov.

No na druhú stranu, je pravda, že zelenú na obchodovanie s Huawei získava stále viac a viac spoločností. Jednou z nich je dokonca aj Samsung Display, ktorá má dovolené zásobovať Huawei svojimi OLED panelmi. Povolenie údajne získali aj mená ako Sony či OmniVision, poskytovatelia snímačov obrazu.

Na schválenie licencie aktuálne čaká viac ako 300 spoločností

O licenciu na obnovenie obchodných vzťahov s Huawei si údajne zažiadalo už viac ako 300 spoločností, vrátane Samsung Electronics, Qualcomm či MediaTek. Všetci žiadatelia aktuálne trpezlivo čakajú na schválenie, ktoré by malo prísť v priebehu najbližších týždňov či mesiacov.