Rekordman zo Slovenska: Na elektrickej kolobežke za mesiac najazdil 700 kilometrov

Po prvej, takmer ukončenej, sezóne prevádzkovania služby zdieľaných elektrických kolobežiek, vyhodnotila spoločnosť Bolt správanie svojich užívateľov v slovenských mestách.

Po prvej, takmer ukončenej, sezóne prevádzkovania služby zdieľaných elektrických kolobežiek, vyhodnotila spoločnosť Bolt správanie svojich užívateľov v slovenských mestách. Priemerne prejdú na zelenej kolobežke 2 kilometre, a najčastejšie jazdia za pekného slnečného počasia.

Prevádzkovateľ zelených elektrických kolobežiek Bolt vytvoril štatistiky o užívateľskom správaní. Kým po spustení služby si užívatelia požičiavali zdieľané kolobežky hlavne cez víkend, v súčasnosti využívajú tento druh prepravy cez pracovný týždeň v rovnakej frekvencii. Deň v týždni nehrá u používateľov veľkú rolu.

Aj keď štatistiky ukazujú, že v pondelok je služba využívaná o čosi menej, najväčší vplyv na rozhodnutie, či na dvojkolesového tátoša nasadnúť, má počasie. V slnečné dni s príjemným počasím túto službu uprednostní viac užívateľov, ako v pochmúrne a upršané dni.

Slováci si zdieľané elektrické kolobežky obľúbili.

Slovenský rekord: 700 km za mesiac

Užívatelia najradšej nastúpia na kolobežku popoludní medzi 13:00 a 19:00. Frekventované sú aj časy medzi 6:00 a 8:00, z čoho vyplýva, že ľudia využívajú zdieľané kolobežky pravdepodobne na dochádzanie za svojimi povinnosťami.

Absolútny vrchol využitia v každom meste na Slovensku, kde kolobežky Bolt prevádzkuje je medzi 17:00 a 18:00. Rovnako pre všetky mestá platí aj priemerná dĺžka jazdy, ktorá je približne 2 kilometre. Najviac jázd začína a končí v širšom centre miest. Avšak napríklad v Bratislave bola zaznamenaná veľká popularita aj v okrajových častiach ako Petržalka, Dúbravka, Karlova Ves či Rača.

Dĺžka jazdy však u niektorých rekordmanov naberá absolútne iný rozmer. Spoločnosť Bolt v rámci kolobežkovej výzvy, ktorá prebiehala od 10.8. do 6.9.2020, vyhodnotila užívateľov, ktorí najazdlili najviac kilometrov. Úplne najviac najazdil užívateľ v Bratislave, ktorý prešiel za tento mesiac 692,96 km. Druhým nadšencom zdieľanej prepravy je užívateľ z Prešova s počtom najazdených kilometrov 474,79 km.

Ich používanie zaradili do bežného života.

“Veľmi nás teší, že obyvatelia piatich miest na Slovensku prijali tento druh mikromobility a využívajú ho stále radšej a radšej. Vďaka za to patrí aj magistrátom miest, s ktorými vždy vecne komunikujeme a snažíme sa prevádzku elektrických kolobežiek zefektívňovať a posúvať k lepšiemu,” hovorí Eduard Suchánek, country manažér spoločnosti Bolt pre Slovensko.

Bolt sa v rámci jeho ekologickej iniciatívy Green plan navyše zaviazal k dosiahnutiu uhlíkovej negativity v prevádzke zdieľaných kolobežiek do konca roku 2020. V prvom rade sa spoločnosť zameria na odstránenie CO2 z atmosféry, ktoré bolo pri ich výrobe a prevádzke vypustené. Následne bude podporovať projekty a partnerstvá po celom svete, ktoré sa snažia dosiahnuť odstránenie CO2 z atmosféry.

Kolobežky Bolt sú okrem piatich slovenských miest, ktorými sú Bratislava, Košice, Žilina, Trenčín a Prešov, k dispozícii aj v susednom Česku, Poľsku, Portugalsku, Španielsku, Švédsku, Nórsku, Rumunsku, Estónsku, Lotyšsku a Litve.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať