Vyhľadávač Google

Apple urýchľuje vývoj vlastného internetového vyhľadávača, ktorý má konkurovať Google

V oblasti internetového vyhľadávania je kráľom spoločnosť Google, ktorej vyhľadávač je ako predvolený nastavený aj na smartfónoch iPhone.

V oblasti internetového vyhľadávania je kráľom spoločnosť Google, ktorej vyhľadávač je ako predvolený nastavený aj na smartfónoch iPhone.

Už skôr sa špekulovalo, že spoločnosť Apple pracuje na vlastnom vyhľadávacom nástroji, ktorý by mohol niekedy v budúcnosti nahradiť v zariadeniach iPhone vyhľadávanie od Google.

Podľa správy Financial Times, o ktorej informuje server PhoneArena, Apple vývoj vlastného internetového vyhľadávania urýchľuje. Dôvodom má byť tlak regulačných úradov. Google totižto spoločnosti Apple platí za to, aby bolo jeho vyhľadávanie v zariadeniach iPhone predvolené.

Suma nie je oficiálne známa, hovorí sa ale o 8 až 12 miliardách dolárov ročne. Tento obchod sa ale nepáči Americkému ministerstvu spravodlivosti, ktoré spustilo voči spoločnosti Google protimonopolné vyšetrovanie.

Hoci ministerstvo spoločnosť Apple neobviňuje, tá chce mať zrejme pripravenú vlastnú alternatívu pre prípad, keby regulačný orgán dohodu o vyhľadávaní s Google zablokoval.

iPhone X
Ilustr. foto: Lukáš Zachar

„Výhoda spoločnosti Google pochádza z rozsahu vyhľadávania. Google získava stovky miliónov otázok každú minútu od používateľov z celého sveta, čo je obrovská výhoda, pokiaľ ide o dáta,“ uviedol docent Dan Wang z Columbia Business School.

TIP REDAKCIE
To bolo rýchle: Dbrand upravil svoje kryty pre PlayStation 5. Bude to Sony stačiť?

Apple vývoj vlastného internetového vyhľadávania pochopiteľne tají, no aj napriek tomu sú známe indície, ktoré to presvedčivo naznačujú. Pred dvoma rokmi získala spoločnosť Apple do svojich radov Johna Giannandrea, bývalého vedúceho pracovníka vyhľadávania Google. Aktívne tiež hľadá ďalších softvérových inžinierov.

V operačnom systéme iOS 14 zobrazuje iPhone pri zadávaní dopytov z domovskej obrazovky výsledky vyhľadávania pochádzajúce od Apple. Aktívnejší je tiež webový prehľadávač Applebot, ktorý indexuje webové stránky. Apple ho využíva pri vyhľadávaní prostredníctvom digitálnej asistencie Siri.

Apple je asi jedinou spoločnosťou, ktorá má financie a kapacity na to, aby dokázala vyrobiť kvalitný internetový vyhľadávač schopný konkurovať tomu od Google. Pre spoločnosť by bolo vlastné vyhľadávanie zároveň novým zdrojom príjmov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať