AKTUÁLNE: NASA úspešne pristála na povrchu asteroidu. Odobrala vzorky

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír, NASA, úspešne pristál na povrchu asteroidu Bennu a odobral z neho vzorky. Sonda Osiris-Rex to zvládla.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír, NASA, úspešne pristál na povrchu asteroidu Bennu a odobral z neho vzorky. Sonda Osiris-Rex to zvládla včera o 23:00 SELČ.

Na projekte NASA spolupracovala s inžiniermi z Lockheed Martin, ktorí sonde Osiris-Rex zaslali príkazy na vzdialenosť celkom 321 miliónov kilometrov. Sonda príkaz prijala, pochopila a začala klesať k povrchu asteroidu Bennu.

Do 5 až 10 sekúnd od pristátia sonda automaticky odobrala vzorky, ktoré prinesie späť na Zem. Sonda sa s úspešnou misiou okamžite pochválila zaslaním signálu smerom k Zemi. Vzhľadom na obrovskú vzdialenosť museli na potvrdenie inžinieri čakať až 18 minút.

Neskutočné. Stále neviem uveriť tomu, že sa nám to naozaj podarilo,“ povedal Dante Lauretta, vedúci vyšetrovateľ misie. „Sonda spravila všetko to, čo mala,“ dodal.

To či sa sonde podarilo zachytiť vzorku v požadovanom množstve vedci vyhodnotia do niekoľkých dní. Ich cieľom bolo získať približne 60 gramov, teda zhruba hmotnosť jednej proteínovej tyčinky.

Môže sa zraziť so Zemou

Sonda Osiris-Rex okolo asteroidu Bennu obiehala od decembra 2018. Snažila sa zistiť, aké miesto bude pre odber vzorky najideálnejšie. Na Zem sa má vrátiť v septembri 2023.

Misia je obrovským úspechom aj z toho dôvodu, že asteroid Bennu je momentálne v trajektórii, ktorá je pre Zem riziková. Môžu sa totiž zraziť. „Bennu je jeden z potenciálne najnebezpečnejších asteroidov s nemalou šancou stretu so Zemou niekedy v 22. storočí,“ povedal Lauretta ešte v septembri.

Cieľom misie bolo porozumenie presnej trajektórii, spresnenie pravdepodobnosti zrážky a zadokumentovanie fyzických a chemických vlastností asteroidu. Chceme budúcim generáciám uľahčiť prípadné riešenie odvrátenia tohto javu.

Bennu je pre NASA zaujímavý aj kvôli iným veciam. V snahe dostať ľudskú posádku čo najďalej sa ako jedna z možností doplnenia vody, kyslíka či vodíka otvára pristátie na asteroidoch. Bennu predstavuje perfektnú príležitosť presne zistiť, z čoho je zložený a tieto informácie využiť v budúcnosti.

Osiris-Rex je starý približne 4,5 miliardy rokov. Ide o materiál, z ktorého vznikli skalnaté planéty ako Merkúr, Venuša, Zem a Mars. Niektoré teórie tvrdia, že potrebné ingrediencie na vznik života na Zem dopravili práve asteroidy. Vedci teda budú podrobne študovať zloženie a vyhodnocovať, či by táto teória mohla byť pravdivá.

Ak bude misia úspešná, bude jedna z prvých, keď sa ľuďom podarí dopraviť starodávny materiál späť na Zem. Pripomenieme, že v decembri má na Zemi pristáť japonská sonda Hajabusa-2, ktorá nesie vzorku z asteroidu 162173 Ryugu.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať