Hayabusa2

VIDEO: Takto prebehlo odobranie vzorky z asteroidu. Japonsko to natočilo na kameru

Japonská agentúra JAXA odobrala druhú vzorku nerastu z asteroidu Ryugu. Precízna práca vesmírnej sondy bola navyše i zaznamenaná.

Japonská vesmírna agentúra JAXA odobrala ďalšiu vzorku nerastu z asteroidu Ryugu. Precízna práca sondy bola navyše i zaznamenaná. Zo zachytených záberov vzniklo krátke video so slabšou kvalitou, kde je príležitosť vidieť, ako sa Hayabusa2 opatrne dotkne povrchu.

Japonci ale s misiou i napriek úspechu neskončili. Sonda krúži okolo asteroidu už od júla minulého roka a ešte nejaký ten čas bude, aby mali vedci k dispozícii dostatočné množstvo materiálu.

Prvá vzorka skončila v rukách sondy v priebehu februára. Dlho však netrvalo a prebehlo ďalšie odobranie. Tentokrát bol ale použitý odlišný spôsob. Hayabusa2 spravila na Ryugu kráter, aby sa tak dostala k nerastu, ktorý bol umiestnený pod povrchom, nie na ňom.

Posledný pokus zrealizovali ešte začiatkom júla, píše The Verge. Až v týchto dňoch však zverejnili autentické zábery priamo z miesta činu, kde prebehol krátky fyzický kontakt asteroidu s technikou sondy.

TIP REDAKCIE
X-Tron X10 Pro: MONŠTRUM na 2 kolesách má dva 1 600 W motory a maximálku až 70 km/h!

Japonská sonda Hayabusa2 by sa mala začať vracať späť na Zem koncom roka. Ak pôjde všetko podľa plánov, tak buď v novembri alebo decembri.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať