Android 11 Beta OFICIÁLNE: Všetky dôležité informácie na jednom mieste!

Google dnes oficiálne predstavil prvú verziu Android 11 beta. Beta verzia značí koniec vývojárskych preview verzií, ktoré firma uvoľňovala doteraz.

Google dnes oficiálne predstavil prvú verziu Android 11 beta. Beta verzia značí koniec vývojárskych preview verzií, ktoré firma uvoľňovala doteraz. Zároveň to znamená, že sme o krok bližšie k finálnej verzii.

Predstavenie nového Androidu je väčšinou sprevádzané veľkým podujatím, ktoré však kvôli aktuálnej situácii nebolo možné zorganizovať. Google sa preto rozhodol, že predstavenie presunie do online priestoru, no od tohto plánu musel taktiež odstúpiť kvôli prebiehajúcim protestom spojeným so smrťou Georga Floyda.

Spoločnosť sa preto rozhodla, že to spraví rýchlo a bezbolestne. Na svojom webe zverejnila článok, ktorý sa venuje novému Android 11. Firma tvrdí, že takto budú môcť k novým informáciám prísť tí ľudia, ktorí budú chcieť.

Android 11 Beta: Čo je nové?

Momentálne to vyzerá tak, že veľa rozdielov medzi Android 11 Beta a Android 11 DP4 (Developer Preview 4) nie je. Nová verzia sa od Android 10 líši v troch hlavných bodoch.

Komunikácia

Medzi zmenami týkajúcimi sa komunikácie s ľuďmi sú napríklad rýchle odpovede na správy priamo z notifikácií, „bublinky“ (podobné ako četovacie hlavičky pri Messengeri) a vylepšená klávesnica.

Nové Smart Home Controls

Čo sa zvyšku nových funkcií týka, Google prerobil správanie tlačidla pre vypnutie a zapnutie zariadenia. Keď ho podržíte, zapne sa vám tzv. „Smart Home Controls“. Ide o akési centrum vašej inteligentnej domácnosti, v ktorej okrem ovládacích prvkov pre smart svetlá, termostaty či inteligentné zámky uvidíte aj vami pridané platobné karty v Google Pay.

Okrem toho sa však na tejto obrazovke zobrazia aj letenky, lístky a iné informácie, ktoré pre vás Google uchováva.

Ovládanie multimédií

Zmenou prejde aj ovládanie multimédií. Určite sa vám už stalo, že ste si na telefóne chceli pustiť video alebo pesničku a nepočuli ste nič. Je dosť možné, že sa vám v takomto prípade prehrávanie spustilo na Bluetooth slúchadlách alebo reproduktore. Jedným z riešení bolo úplne Bluetooth vypnúť alebo vypnúť zariadenie, ktoré hudbu prehrávalo.

Google to chce zmeniť, preto v Android 11 nájdete nové ovládanie multimédií. Vďaka nim si rýchlo budete môcť vybrať, ktoré zariadenie prehráva obsah (video aj audio) či už pôjde o telefón, TV, reproduktor alebo slúchadlá.

Povolenia

Veľkou časťou každej aktualizácie je bezpečnosť a súkromie. Inak tomu nie je ani pri Android 11. Už pri Android 10 Google doslova prekopal všetky nastavenia povolení, ktoré si aplikácie pýtajú a teraz to posúva ešte o stupienok ďalej.

Keď si nainštalujete Android 11, všimnete si, že mikrofónu, fotoaparátu a žiadosti o polohu, budete dávať tzv. jednorazové povolenia. To znamená, že ak tieto funkcie schválite, počas používania aplikácie budú aktívne. Keď však aplikáciu zavriete a znovu otvoríte, Android sa vás opäť spýta či ich aplikácie môže alebo nemôže používať.

V novom Androide je toho skrytého určite viac. Keď zistíme informácie o ďalších zaujímavých funkciách, dáme vám vedieť.

Nakoniec doplníme, že Android 11 Beta je dostupný pre tieto Google Pixel smartfóny:

  • Google Pixel 2 a Pixel 2 XL
  • Google Pixel 3 a Pixel 3 XL
  • Google Pixel 3a a Pixel 3a XL
  • Google Pixel 4 a Pixel 4 XL

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať