Priehľadné OLED displeje od LG našli využitie vo vlakoch. Nahradili v nich okná

Juhokórejská spoločnosť LG má na konte pár zaujímavých inovácií v oblasti zobrazovacích technológií. V ponuke má napríklad televízor s rolovacou OLED obrazovkou a už sa stihla pochváliť aj priehľadnými OLED panelmi.

Juhokórejská spoločnosť LG má na konte pár zaujímavých inovácií v oblasti zobrazovacích technológií. V ponuke má napríklad televízor s rolovacou OLED obrazovkou a už sa stihla pochváliť aj priehľadnými OLED panelmi.

LG nedávno dobehol čínsky výrobca Xiaomi, ktorý začal predávať prvý, masovo vyrábaný OLED TV s priehľadnou obrazovkou. Mi TV LUX OLED Transparent Edition je dostupný na trhu v Číne od 16. augusta za približne 6 120 eur.

Potenciál priehľadných obrazoviek však presahuje rozmer zariadení spotrebnej elektroniky pre domácnosti. V budúcnosti nájdu využitie v mnohých oblastiach, napríklad v doprave. Praktická ukážka už dokonca existuje.

Transparentné OLED displeje s uhlopriečkou 55-palcov nahradili klasické okná vo vlakoch metra (nie všetky, samozrejme), ktoré obsluhujú cestujúcich v dvoch veľkých čínskych mestách, v Pekingu a Šen-čene.

Obrazovky cestujúcim zobrazujú aktuálnu polohu vlaku, cestovné poriadky, informácie o počasí, spravodajstvo alebo podrobnosti o prestupoch v jednotlivých staniciach. Metro v Pekingu a Šen-čene je pritom len začiatkom, informuje pcmag.com.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 neostane sám: Výrobca okrem vlajkovej lode predstaví aj odľahčený model
Foto: Foto: LG/PCMag

LG má v pláne nasadiť priehľadné obrazovky aj do ďalších vlakov, hoci nespomína konkrétne mestá alebo trate metra. Verejnosť sa tak môže presvedčiť o výhodách novej technológie priamo na vlastnej koži.

Divízia LG Display chce dodávať transparentné obrazovky širokej škále odvetví. Využitie vidí v lietadlách, v autonómnych autách alebo v stavebnom priemysle. Pre moderné inteligentné domy či kancelárie je takáto technológia ako stvorená.

LG sa chystá úzko spolupracovať s výrobcami zo sklárskeho priemyslu s cieľom urýchliť nasadenie novej technológie v komerčnej sfére. Pár rokov asi ešte potrvá, kým sa priehľadné displeje dočkajú širšieho využitia.

Technológia je zatiaľ drahá a nie úplne dokonalá. Budúcnosť ale očividne má.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať