Xiaomi Mi TV LUX je prvým masovo vyrábaným priehľadným OLED televízorom

Spoločnosť Xiaomi predstavila vlajkový smartfón Mi 10 Ultra, ktorý okamžite obsadil prvú priečku v rešpektovanom foto rebríčku DxOMark. Aby toho nebolo málo, čínsky výrobca sa pochválil aj pozoruhodným inteligentným OLED televízorom.

Spoločnosť Xiaomi predstavila vlajkový smartfón Mi 10 Ultra, ktorý okamžite obsadil prvú priečku v rešpektovanom foto rebríčku DxOMark. Aby toho nebolo málo, čínsky výrobca sa pochválil aj pozoruhodným inteligentným OLED televízorom.

OLED televízory sú síce stále relatívne drahé, no už dávno nie výnimočné. Xiaomi Mi TV LUX Transparent Edition však zaujme hlavne tým, že je priehľadný. Priehľadný OLED panel zabezpečuje, že televízor vyzerá takmer ako okno, keď je vypnutý. Po zapnutí zobrazený obsah vyzerá ako keby sa vznášal vo vzduchu, uviedol výrobca.

Foto: Engadget

Z pohľadu čísiel, výrobca nový smart TV osadil OLED panelom s FHD rozlíšením, uhlopriečkou 55 palcov, statickým kontrastným pomerom 150 000:1 a 93% pokrytím spektra DCI-P3. Obraz obnoví 120-krát za sekundu (120 Hz) a pýši sa odozvou 1 milisekundy.

Srdcom televízora je, okrem OLED obrazovky, čipset MediaTek 9650, ktorý je vďaka schopnostiam strojového učenia schopný optimalizovať obraz rôznym podmienkam. Obsahuje 20 výkonných optimalizačných algoritmov.

priehladna tv
Foto: Xiaomi

„Umelá inteligencia“ sa stará aj o úpravu zvuku, ktorý naladí podľa typu zobrazovaného obsahu. AI Master for Audio je doplnené o technológiu Dolby Atmos. Rám televízora je hrubý len 5,7 milimetra a umiestnený je v okrúhlej základni.

Vzhľadom na koncepciu je jasné, že Xiaomi Mi TV LUX nepatrí na stenu, ale na miesto niekde v priestore v miestnosti. Televízor beží pod taktovkou užívateľského prostredia MIUI, ktoré je známe zo smartfónov výrobcu. Pre potreby televízora bolo samozrejme upravené.

TIP REDAKCIE
Tesla predstavila "cyber" štvorkolku pre deti, stojí takmer 2 000 dolárov
Foto: Xiaomi

Jeho súčasťou je napr. funkcia stále zapnutej obrazovky, ktorá pri vypnutom televízore zobrazuje, čas, rôzne informácie, obrázky alebo predvolený text. Mi TV LUX OLED Transparent Edition sa začne predávať 16. augusta na trhu v Číne za približne 6120 EUR (49 999 CNY).

Aj keď je nový produkt zaujímavý, nie je určený pre tých zákazníkov, ktorí hľadajú maximálnu obrazovú kvalitu. Priehľadný OLED panel má isté obmedzenia. Zážitok zo sledovania môžu rušiť zdroje svetla alebo celkové umiestnenie v dobre osvetlenej miestnosti. Priehľadnosť OLED panela plní hlavne estetickú funkciu.

Xiaomi
Foto: Xiaomi

Aj keď je podľa výrobcu Mi TV LUX prvým masovo vyrábaným priehľadným televízorom, nejde o absolútnu novinku. V minulom roku predstavila priehľadnú TV spoločnosť LG s tým, že ju v budúcnosti uvedie aj na bežný spotrebiteľský trh. Zatiaľ sa tak nestalo, prvenstvo si teda pripisuje Xiaomi.

Okrem priehľadných OLED panelov existujú aj priehľadné LCD obrazovky. LCD obrazovky ale nie sú v tomto smere také pôsobivé, keďže musia byť podsvietené a majú hrubšie sklo.

Total
21
Zdieľaní
Total
21
Zdieľať