Note20 ultra

Gorilla Glass Victus: Nová generácia odolného skla skutočne znesie viac, ukazuje test

Spoločnosť Corning ukázala svetu v priebehu júna novú generáciu odolného skla pre spotrebnú elektroniku, ktorú nazvala Gorilla Glass Victus.

Spoločnosť Corning ukázala svetu v priebehu júna novú generáciu odolného skla pre spotrebnú elektroniku, ktorú nazvala Gorilla Glass Victus.

Sklo Gorilla Glass Victus, označované tiež ako Gorilla Glass 7, je podľa výrobcu výrazne odolnejšie voči rozbitiu, ale tiež poškriabaniu. Nájsť ideálny pomer medzi takýmito vlastnosťami nie je jednoduché.

Ak by bolo sklo príliš tvrdé, dokázalo by odolať väčšine škrabancom, no zároveň by bolo krehké. Naopak, mäkšie sklo by sa poškriabalo ľahko, pri kontakte s tvrdou podložkou by sa však nerozbilo.

Spoločnosť Corning samozrejme neprezradila, podľa akého receptu novú generáciu skla pripravila. Vieme len, že je dvojnásobne odolnejšie voči poškriabaniu v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Gorilla Glass 6.

Smartfón vybavený sklom Victus zároveň podľa výrobcu prežije pád na tvrdý podklad z výšky dvoch metrov.

Aj keď nie sme zástancami zbytočného ničenia drahej elektroniky, len klasický test pádom dokáže preveriť skutočnú odolnosť ochranného skla. Tejto úlohy sa zhostili autori z PhoneBuff, ktorí proti sebe postavili Galaxy Note20 Ultra a iPhone 11 Pro Max.

Gorilla Glass Victus
Foto: PhoneBuff/YouTube

Samsung Galaxy Note20 Ultra je zatiaľ jediným zariadením dostupným na trhu, ktoré používa sklo Gorilla Glass Victus. Apple počas vlaňajšej premiéry modelu iPhone uviedol, že je vybavený „najtvrdším sklom“ spomedzi smartfónov.

TIP REDAKCIE
Winamp hlási návrat: Legendárny prehrávač príde čoskoro, môžete sa stať beta testermi!

Konkrétny typ ochrany Apple nemenuje, keďže však dlhodobo spolupracuje so spoločnosťou Corning, iPhone 11 Pro Max s najväčšou pravdepodobnosťou chráni vrstva Gorilla Glass 6.

Tvorcovia z PhoneBuff preverili odolnosť zariadení 4 spôsobmi: pádom na zadnú a prednú stranu, pádom na hranu a na záver zopakovali pád na prednú stranu 10-krát. Rozdiel v úrovni poškodenia medzi oboma zariadeniami je jasne viditeľný. Galaxy Note20 Ultra vyšiel z testu ako víťaz.

Je to dôležité? Nie je. Sklo je stále sklom, ktoré sa jednoducho rozbije. Pri používaní v reálnej praxi môže smartfón spadnúť rôznymi spôsobmi a na rôzne, aj členité povrchy, čo nemusí dopadnúť tak ako na videu.

Prípadná výmena prasknutej obrazovky Galaxy Note20 Ultra je zložitá a zbytočne drahá, ako zistili technici v iFixit. Zariadeniu udelili v rámci hodnotenia len 3 z 10 bodov. Čím je skóre nižšie, tým je servisný zásah náročnejší.

Výrobcovia ochranných puzdier a krytov kvôli sklu Gorilla Glass Victus istotne neskrachujú. Ak si Galaxy Note20 Ultra plánujete kúpiť, zadovážte si aj kryt.

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať