Špehujú vás aplikácie cez mikrofón alebo kameru? Tento šikovný nástroj to odhalí

Množstvo aplikácií potrebuje zo svojej podstaty pristupovať k mikrofónu alebo fotoaparátu mobilného zariadenia. Ide napr. o záznamník zvuku, čítačku čiarových kódov, ale aj Instagram a podobne.

Množstvo aplikácií potrebuje zo svojej podstaty pristupovať k mikrofónu alebo fotoaparátu mobilného zariadenia. Ide napr. o záznamník zvuku, čítačku čiarových kódov, ale aj Instagram a podobne.

Niektoré aplikácie však môžu používať mikrofón alebo fotoaparát tajne – na pozadí systému bez toho, aby ste o tom vedeli. Apple tento neduh v operačnom systéme iOS vyriešil jednoducho.

iPhone a iPad s iOS 14 zobrazia upozornenie vždy, keď niektorá z nainštalovaných aplikácií používa mikrofón alebo kameru smartfónu či tabletu. Upozornenie má podobu malého indikátora, užívateľov neotravuje žiadne dialógové okno.

Dobrou správou je, že je niečo podobné dostupné aj pre zariadenia s operačným systémom Android. Web AndroidPolice upozornil na aplikáciu Access Dots, ktorá v podstate napodobňuje indikáciu z iOS 14.

Po jej nainštalovaní sa v rohu obrazovky smartfónu zobrazí bodka oranžovej farby vždy, keď niektorá z nainštalovaných aplikácií začne používať mikrofón (viď tit. foto). Bodka zelenej farby pre zmenu upozorňuje na aktívny prístup k fotoaparátu.

TIP REDAKCIE
ASUS spúšťa veľkú aktualizáciu pre ROG Phone 2: Android 12 sa ale nekoná

mikrofón

Aplikácia Access Dots sa dá siahnuť úplne bezplatne. Po nainštalovaní jej musíte udeliť oprávnenie v sekcii Uľahčenie prístupu, bez ktorého nebude môcť fungovať. Inak aplikácia požaduje len 4 povolenia, nepristupuje ku kontaktom, správam, identifikátorom ani k internej pamäti zariadenia.

Vývoj aplikácie môžete podporiť dobrovoľným príspevkom v rozpätí od 2,49 € až po 22,99 €. Autori aplikácie vám zaň odomknú možnosť zmeniť veľkosť alebo umiestnenie bodky na obrazovke.

Access Dots žiaľ nezobrazuje názov konkrétnej aplikácie, ktorá k mikrofónu/kamere nenápadne pristupuje. Vývojári snáď túto funkciu zapracujú do niektorej z budúcich aktualizácií. Aplikáciu si môžete stiahnuť TU.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať