Patent výrobcu Huawei ukazuje, ako môže vyzerať smartfón s poriadnym objektívom

Spoločnosť Huawei si na úrade Európskej únie pre duševné vlastníctvo zaregistrovala zaujímavý patent, ktorý naznačuje, ako môžu vyzerať jej budúce smartfóny.

Spoločnosť Huawei si na úrade Európskej únie pre duševné vlastníctvo zaregistrovala zaujímavý patent, ktorý naznačuje, ako môžu vyzerať jej budúce smartfóny.

Huawei sa dáva na fotografických schopnostiach svojich zariadení záležať. Už pár rokov spolupracuje s výrobcom foto techniky Leica, každý rok osádza svoje vlajkové lode väčšími snímačmi obrazu a pravidelne exceluje v rebríčku DXOMark.

Fotoaparáty mobilných zariadení však majú svoje prirodzené fyzické limity, ktoré z podstatnej časti kompenzuje výkonný softvér so strojovým učením. Do smartfónu sa (zatiaľ) nevmestí dostatočne veľký obrazový senzor a o objektíve ani nehovoriac.

Huawei by ale mohol na základe čerstvo zaregistrovaného patentu priniesť niekedy v budúcnosti na trh smartfón s väčším výsuvným objektívom. Po konštrukčnej stránke by tak mal o niečo bližšie k výkonným kompaktným fotoaparátom a (bez)zrkadlovkám.

Foto: tigermobiles.com/EUIPO

Takýto objektív by mal premenlivú ohniskovú vzdialenosť, slúži by teda pre poriadne optické priblíženie obrazu. Huawei sa na zoom pri svojich mobilných fotoaparátoch orientuje už dlhšie.

Fotoaparát najnovšieho P40 Pro má napr. až 10x optické priblíženie, ktoré dosahuje vďaka špeciálnej optickej sústave pracujúcej na princípe periskopu.

Foto: tigermobiles.com/EUIPO

Ak sa vám zdá riešenie povedomé, nemýlite sa. So smartfónom s výsuvným objektívom chcel v roku 2013 preraziť Samsung. Model Galaxy S4 Zoom bol skôr kompaktným fotoaparátom ako smartfónom. U nás sa predával za 459 €.

Aj keď fotil pôsobivo, väčší úspech nezožal. Druhá generácia už nevznikla. Telo zariadenia bolo pre bežné použivanie až príliš mohutné a ťažké.

Huawei
Foto: Samsung

Aj táto oblasť sa ale vyvíja a dnes už by asi bolo možné osadiť smartfón väčším pohyblivým objektívom, ktorý by výrazne nezasiahol do dizajnu a celkovej váhy zariadenia.

Špekuluje sa tiež o tom, že Huawei môže experimentovať s vymeniteľnými objektívmi. V prípade smartfónov by ale takéto riešenie asi nebolo veľmi praktické. Pár pokusov tu už bolo a každý skôr či neskôr zhasol.

Spomenúť môžeme pripojiteľný modul Hasselblad True Zoom pre vybrané smartfóny Motorola alebo napríklad objektívy Sony QX10 a QX100, ktoré sa dali pripevniť k smartfónom Sony Xperia.

Nakoniec, neexistuje žiadna záruka toho, že sa patent Huawei pretaví do komerčne dostupného zariadenia. Výrobcovia si zvyknú registrovať množstvo patentov, ktoré chránia ich nápady a experimenty. Často však zostane len pri nich.