Batérie pre elektromobily šité na mieru: Slovenský InoBat Auto získal významného partnera

Slovenská spoločnosť InoBat Auto, ktorá pripravuje prvú, plne integrovanú pilotnú linku svojho druhu na výrobu batérií pre elektrické vozidlá, uzavrela partnerstvo spoločnosťou ČEZ, a. s.

Slovenská spoločnosť InoBat Auto, ktorá pripravuje prvú, plne integrovanú pilotnú linku svojho druhu na výrobu batérií pre elektrické vozidlá, uzavrela partnerstvo spoločnosťou ČEZ, a. s.

ČEZ, a. s. poskytne spoločnosti InoBat Auto 10-miliónovú investíciu vo forme konvertibilnej pôžičky a know-how – revolučné technologické riešenia.

„Slovenskú a Českú republiku spája spoločná história, ktorá ovplyvnila politický, ekonomický i sociálny život v oboch krajinách aj po ich odlúčení. Práve industriálne dedičstvo spoločného štátu vo veľkom nasmerovalo ekonomickú orientáciu týchto krajín na automobilový priemysel.

A doslova ich predurčuje na rýchlu implementáciu riešení v oblasti elektromobility. Spolupráca InoBat Auto a ČEZ, a. s., presahuje hranice oboch krajín. Produkty tohto partnerstva sa budú vyvážať do celej Európskej únie a následne aj do zvyšku sveta, čo je dôležitý faktor na pozadí koronakrízy,“ vysvetľuje Marián Boček, CEO InoBat Auto.

InoBat Auto bude prvým dodávateľom autobatérií šitých na mieru. Vďaka technológii „High Throughput Process“, ktorú prináša americký partner Wildcat Discovery Technologies, dokáže InoBat Auto súbežne testovať veľké množstvo variácií chemického zloženia batérie.

InoBat Auto
Foto: inobatauto.eu

Použitím umelej inteligencie vie analyzovať výsledky a vybrať najoptimálnejšiu batériu vyhovujúcu požiadavkám daného automobilového výrobcu. Táto testovacia batéria je následne ľahko škálovateľná do cenovo výhodnej sériovej produkcie.

„Vlády Českej a Slovenskej republiky už dávnejšie ohlásili strategickú spoluprácu v oblasti elektromobility. InoBat Auto je jedným z projektov v rámci tejto iniciatívy.

Naša spolupráca je komplementárnou k ostatným projektom, ktorým sa ČEZ, a. s., v tomto sektore venuje, či už ide o ťažbu lítia v Krušných Horách, ktoré by mohlo byť vhodné aj pre automobilové batérie, alebo potenciálnu výstavbu gigafabriky v Česku,“ uviedol Pavel Cyrani, podpredseda predstavenstva ČEZ, a. s.

InoBat Auto vybuduje výrobné kapacity na pozemku vo Voderadoch s rozlohou 27 000 metrov štvorcových. Linka bude pod jednou strechou kombinovať výrobu s výskumom a vývojom prototypov batériových článkov. Prvé zákazkové batérie opustia linku podľa plánu už v roku 2021.

S InoBat Auto spolupracuje aj Matadorenergetická spoločnosť AEN či MSM Group pôsobiaca v obrannom a civilnom priemysle. ČEZ, a. s. túto zostavu partnerov doplní.