Nikto jej neveril, no aj tak to dokázala: Tesla je najhodnotnejšia automobilka na svete

Tesla má poriadny dôvod na radosť.

1
Foto: The Drive

Americká automobilka Tesla dnes dosiahla to, čo jej spočiatku nikto neveril. Jej celková trhová kapitalizácia sa vďaka prudkému rastu ceny akcií nad hranicu 1 000 dolárov za kus dostala na vyššiu úroveň než pri dlhoročnom lídrovi tohto rebríčka – Toyoty.

Tesla tak oddnes oslavuje trhovú kapitalizáciu na úrovni 186 miliárd dolárov, druhá Toyota sa musí uspokojiť „len“ so 178 miliardami dolárov, naznačujú aktuálne informácie.

Mladá automobilka tak za krátky čas postupne prekonala všetkých mohykánov vrátane koncernu Volkswagen, Honda, Daimler či Ford. Za úspechom stojí aj fakt, že Tesla je v mnohých aspektoch skôr technologickou spoločnosťou. Pomohli jej aj Muskove úspechy v iných odvetviach, napríklad pri SpaceX.

Tesla Model Y
Tesla Model Y

Spoločnosť, ktorej mnohí predpovedali krach tak pokračuje v prekvapovaní. Automobilka so zameraním výlučne na elektromobily vďaka svojim inováciám neustále naberá na hodnote a tak skoro sa to asi nezmení.

Tesla má za sebou úspešné spustenie výroby najnovšieho elektromobilu Model Y, ktorý po dokončení fabriky v Nemecku budúci rok zamieri aj do Európy. Muskova Tesla však usilovne pracuje aj na dokončení futuristického Cybertrucku a elektrického ťahača Tesla Semi.