Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck OFICIÁLNE: 800 km dojazd, miesto pre 6 ľudí a maximálna rýchlosť 210 km/h

Spoločnosť Tesla dnes v skorých ranných hodinách nášho času verejnosti odprezentovala nový, elektrinou poháňaný pick-up, ktorý je – a to bez preháňania – jednoducho bláznivý. Minimálne svojim dizajnom.

Spoločnosť Tesla dnes v skorých ranných hodinách nášho času verejnosti odprezentovala nový, elektrinou poháňaný pick-up, ktorý je – a to bez preháňania – jednoducho bláznivý. Minimálne svojím dizajnom.

Tesla Cybertruck pripomína všetko, len nie klasický osobný nákladný automobil. Vyrábať sa začne koncom roka 2021 v jedno a dvojmotorovej verzii. V pláne je aj verzia s tromi elektromotormi, ktorá sa však bude vyrábať až koncom roka 2022.

Cena základnej verzie bola stanovená na 39 900 amerických dolárov. Za tieto peniaze dostane budúci zákazník pohon zadnej nápravy s jedným elektromotorom, približne 400 km dojazd, zrýchlenie z 0 na 100 za asi 6,5 sekundy a schopnosť ťahať príves s hmotnosťou 3,4 tony.

Tesla
Foto: Tesla

Uzavretý nákladný priestor elektromobilu má objem 2,8 metrov kubických s tým, že v kabíne zostáva miesto pre 6 cestujúcich. Má nosnosť 1,6 tony. Predbežné objednávky sú na oficiálnych stránkach dostupné od dnešného dňa so skromnou zálohou vo výške 100 dolárov.

Foto: Tesla

Vyššia verzia, s dvojicou elektromotorov a pohonom všetkých kolies, dostala cenu vo výške 49 900 dolárov. Zrýchlenie sa zlepšilo na 4,5 sekundy, dojazd na 480 kilometrov a maximálna hmotnosť ťahaného prívesu na 4,5 tony.

Foto: Tesla

Vrcholom bude verzia s trojicou elektromotorov. Kus hranatej ocele na kolesách sa v tomto prípade rozbehne na rýchlosť 100 kilometrov za hodinu za extrémnych 2,9 sekundy. Na šprint sa tak môže Cybertruck postaviť so športovým automobilom Porsche 911.

Na jedno nabitie by mal pick-up prejsť až 800 kilometrov a utiahne náklad s hmotnosťou 6,3-tony. Maximálna rýchlosť dosahuje 210 km/h. V ostatných dvoch konfiguráciách je maximálka pochopiteľne o niečo nižšia.

TIP REDAKCIE
Erupcia sopky v Tongu pretrhla podmorský internetový kábel, celá krajina ostala bez pripojenia
Foto: Tesla

Toto prevedenie sa ale bude predávať za 69 900 amerických dolárov. Všetky verzie budú vybavené nastaviteľným vzduchovým odpružením, ktoré prispeje k lepším jazdným vlastnostiam. Nájazdový a výjazdový uhol má 35° a 28°.

Sú tu ďalšie zaujímavosti. Veľký 17-palcový displej v kokpite pri značke Tesla už asi neprekvapí nikoho. Karoséria je vyrobená z veľmi tvrdej ocele valcovanej za studena. Znesie ranu kladivom a odolá strele z ručnej zbrane kalibru 9 milimetrov. Nechýba autopilot (za príplatok) a rýchle 250 kW nabíjanie.

cybertruck
Foto: Tesla

Mimoriadne odolné je aj tvrdené sklo okien, aj keď ukážka tejto vlastnosti nedopadla podľa predstáv. Pri demonštratívnom náraze ťažkou guľou z ocele sa sklo na oknách rozbilo, resp. prasklo. Guľa do interiéru neprešla. Mierne prekvapený Elon Musk reagoval svojsky. Smial sa.

Tesla Cybertruck môže byť zaujímavá hlavne pre amerických zákazníkov. V USA sa totižto v rebríčku najpredávanejších áut nachádzajú na prvých troch miestach práve pick-upy. Prvé miesto patrí stálici, ikonickému Fordu F-150.

ford F150
Foto: CNET

Aj keď má nevídaná novinka prezentáciu za sebou, ešte nejaký podstatný čas potrvá, kým sa objaví na cestách v bežnej premávke. Parametre vozidla a ďalšie informácie nájdete na oficiálnej stránke tesla.com. Skrátenú prezentáciu si môžete pozrieť v tomto videu serveru CNET.

Otázka na záver je jasná: Páči sa vám nové dielo automobilky Tesla? 

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať