Rusi odkázali USA, nech sa na ISS dostanú pomocou trampolíny. Elon Musk žartuje, že trampolína už funguje

Priateľské žartovanie pokračuje.

3

Vzťah americkej NASA a ruského Roskosmos je viac-menej založený na rešpekte a vzájomnej pomoci aj napriek nezhodám oboch mocností mimo vesmírnych záležitostí. Na sobotňajšej konferencii však si však komentár neodpustil majiteľ SpaceX, Elon Musk. Ten smerom Roskosmosu poslal uštipačnú poznámku.

Vzhľadom na to, že ide o dlhšie trvajúci „spor,“ pripomeňme si, ako začal.

Ešte v roku 2014 šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin zažartoval, že USA by mala svojich astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu „dopraviť pomocou trampolíny“. Povedal to v čase, keď jedinou možnosťou ako vyslať amerických astronautov na ISS bolo pomocou ruskej rakety Sojuz z Kazachstanu.

Od soboty je tomu však koniec. USA majú k dispozícii novú a výrazne lacnejšiu možnosť – SpaceX. Musk sa neudržal a Rogozinovi so smiechom odkázal, že „trampolína funguje“. Dodal, že ide o „interný vtip,“ na ktorom sa určite zasmejú aj ruskí kolegovia.

Rusi neboli nadšení

Skutočne nerozumieme hystérii, ktorá nastala po úspešnom štarte Crew Dragon,povedal Vladimir Ustimenko, hovorca Roskosmos. „Čo sa malo stať už dávno, sa stalo teraz,“ dodal.

Rogozin, ktorý si je veľmi dobre vedomý straty príjmu zo stranu Spojených štátov amerických tvrdí, že taktiež pracujú na vylepšení svojho systému. To má znížiť celkovú sumu za štart až o 30 %.

Musk výrazne lacnejšie cestovanie do vesmíru zdôvodňuje veľmi jednoducho. „Rakety SpaceX sú z 80 % znovu použiteľné, ich sú znovu použiteľné na 0 %. Toto je ten skutočný problém,“ dodal.