Šéfka AMD Lisa Su je najlepšie platená riaditeľka na svete. Prekonala aj mužov

Lisa Su je prvou ženou, ktorá obsadila priečku najlepšie platených riaditeľov a riaditeliek spoločností na svete.

13
Doktorka Lisa Su

AMD je spoločnosť, ktorá sa doslova otočila o 180 stupňov. Z firmy, ktorá dlhé roky nemala odpoveď na procesory od Intelu sa za niekoľko rokov stala mašinéria, ktorá nemá konkurenciu. Obrovské zásluhy na tomto úspechu má hlavná riaditeľka AMD, Lisa Su. Na túto pozíciu pritom nastúpila len pred piatimi rokmi.

Od jej nástupu sa akcie firmy vyšvihli z 2 dolárov za jednu akciu na úctyhodných 52 dolárov za jednu akciu. Hodnota AMD tak vzrástla 25-násobne, informuje Connect.

Tvrdá práca pre Lisu Su prináša aj poriadnu odmenu. K jej platu 1 milión dolárov ročne a bonusu v podobe založenom na výkone spoločnosti vo výške 1,2 milióna dolárov dostala aj balík AMD akcií. Ten má hodnotu 56 miliónov dolárov.

Lisa Su sa tak stala najlepšie platenou riaditeľkou v rámci spoločností S&P500. Aby toho nebolo málo, je zároveň prvou ženou, ktorá obsadila takúto priečku. V rebríčku sa pritom nachádza 309 mužov a len 20 žien.

Su má za sebou štúdium na americkom technologickom inštitúte MIT a niekoľkoročnú prax v IBM na pozícii inžinierky vo výskume polovodičov. Do AMD nastúpila v roku 2012. Od roku 2014 celú firmu vedie.