Ak ste počas karantény zistili, že najnovšie filmy, seriály alebo hry na vašom televízore nevyzerajú tak, ako by si zaslúžili, ste na správnom mieste. Posledné dva týždne sme v redakcii testovali nový Samsung QLED Q70T, nový model pre rok 2020, ktorý spadá do „rozumnej“ cenovej kategórie – rozumej od 1 000 € do 1 500 €.

Samsung Q70T QLED: O recenzii

V redakcii sme testovali model QEE55Q75TATXXH s 55-palcovou uhlopriečkou aktualizovaný na najnovšiu verziu v čase recenzie (máj 2020). Počas recenzie bol k sieti pripojený pomocou Wi-Fi pripojenia. Cena 55-palcového modelu Q70T sa v čase recenzie pohybuje na úrovni 1 349 €.

Zároveň je nutné dodať, že aj keď sa model Q70T volá podobne ako minuloročný Q70R, nejde o priameho nástupcu. Samsung tento rok posunul celé portfólio o jeden stupeň, čo zapríčinilo, že Q70T je priamym nástupcom Q60R. Q70R zas nahrádza Q80T. Tento fakt berte na vedomie pri porovnaní s minuloročnými modelmi, čo sa výbavy a ceny týka.

Samsung Q70T QLED: Dizajn

Samsung si okrem kvality zobrazovacieho panela dáva záležať na jednej veci, a tou je dizajn. Televízory z tohtoročného radu sa síce podobajú na tie minuloročné, no to je dobre. Ponúkajú minimalistický dizajn, tenučké rámiky a jednoduché poskladanie.

Na výber máte samozrejme možnosť televízor zavesiť na stenu alebo ho položiť na skrinku. Pribalený stojan, tzv. „T-typ,“ sa na televízor montuje jednoducho, postačia vám štyri pribalené skrutky a najlepšie aj pomocník. Ide totiž o relatívne ťažký kus techniky, hoc na to nevyzerá.

Pri drahších modeloch totiž Samsung elektroniku presúva do samostatného zariadenia OneConnect, ktoré sa k TV pripája káblom, v tomto prípade je všetka elektronika priamo v televízore, a tak je ťažší – až 16,7 kg.

Obrazovku obkolesujú ultratenké rámiky.

Váha sa prejavuje hlavne vtedy, ak televízor len položíte na stolík. Ten by mal byť dosť široký a nemali by ste okolo neho predvádzať veľa „manévrov“. Stojan je síce dosť pevný a TV sa dopredu neprevalí, no zo strany na stranu sa kolíše aj pri slabom potlačení. V prípade, ak by ste si televízor chceli zavesiť na stenu môžete siahnuť po držiakom s VESA štandardom 200×200. Dbajte však na to, aby zvládol spomínanú váhu, ktorá sa pri vyšších uhlopriečkach môže líšiť.

Samsung však pri ultratenkom rámiku okolo panela neklamal. Po zapnutí skutočne nadobudnete pocit, že sa pozeráte len na obraz. Žiadne rušivé prvky si nevšimnete. Celkovému dojmu z televízora vo vašom byte či dome môže dopomôcť aj fakt, že v najhrubšom bode má len 6,1 cm.

Vstupy a výstupy sú sa od minulého roka takmer nezmenili. Nájdete ich na zadnej strane orientované do boku. Na výber máte 4x HDMI, 2x USB, 1x Digital Optical Audio Out a 1x vstup pre anténu/tuner (DVB-T2CS2 x2).

Čo sa však zmenilo, je spôsob ovládania televízora bez ovládača, tzn. priamo na zariadení. Staršie modely majú pod logom Samsungu umiestnených 5 tlačidiel, ktoré tento rok nahradilo len jedno. Televízor tak ovládate kombináciou dlhých a rýchlych stlačení, čo je, popravde, skôr na oštaru než úžitok.

Samsung Q70T QLED: Kvalita obrazu

Samsung Q70T už tradične ponúka fantastický kontrastný pomer, ktorý sa pohybuje na úrovni okolo 7 150:1. Bohužiaľ, chýba mu jedna dôležitá funkcia – priame zadné podsvietenie, ktorá je dostupná až pri Q80T, resp. pri minuloročnom Q70R (spomínate na upozornenie na začiatku o zmene názvoslovia?). Práve tento rozdiel v porovnaní s minuloročným modelom môže pôsobiť zmätočne, resp. tak, že Samsung z funkcií uberá. Samsung Q70T ponúka Edge LED podsvietenie (z bokov).

Vďaka vysokému kontrastnému pomeru sú farby poriadne živé, hlavne v porovnaní so staršími televízormi. Pridajte k tomu aj adaptívny jas, ktorý reaguje na okolité osvetlenie a dostanete zážitok vhodný do takmer každého prostredia. Q70T sa dokáže rozžiariť až na 500 cd/m², čo hravo postačí hlavne vtedy, keď televízor nemáte oproti okna počas slnečného dňa. Ak sa tak predsa stane, na kvalite utrpí hlavne HDR obsah, ktorý sa bude podobať skôr na obsah bez HDR.

Bližší pohľad na pixely na Samsung Q70T.

Dosť ma však mrzela chýbajúca podpora pre štandard Dolby Vision, ktorý využíva napríklad Netflix alebo Amazon. Z dielne Dolby je podporované len Dolby Atmos cez TrueHD a 5.1 Dolby Digital cez ARC.

Obrovským ťahúňom drahších modelov je antireflexná vrstva, ktorá zabráni tomu, aby ste v obraze videli odraz okna, lampy alebo čohokoľvek, čo vás pri pozeraní môže rušiť. Aj napriek tomu, že Q70T antireflexnú vrstvu nemá (tá začína až pri Q90T) si televízor s odrazmi poradil lepšie než som čakal. Samsung očividne spravil niečo, vďaka čomu je televízor schopný odolať priamym odleskom lepšie než staršie modely. Stále to však nie je na takej úrovni ako pri model so spomínanou antireflexnou vrstvou.

Bez antireflexnej vrstvy sa pri slnečných dňoch pripravte na odlesky.

Samsung Q70T disponuje Quantum 4K procesorom s umelou inteligenciou, vďaka čomu je schopný ponúknuť fantastický upscaling. Ide o technológiu, vďaka ktorej sa obsah v nižšom rozlíšení (napr. 480p alebo 720p, ktoré poznáme zo slovenských TV či DVD), na väčšej obrazovke zobrazí v lepšej kvalite než bez použitia upscalingu. Pri sledovaní som si nevšimol žiadne artefakty alebo iné nepresnosti. Samsung upscaling využíva pri 480p, 720p aj 1080p.

V čom Q70T zaostáva sú pozorovacie uhly, ktoré sú kvôli využitiu VA panelu skutočne zlé. Nehodí sa preto do domácností, kde sa na televízor pozerá veľký počet ľudí alebo pre prípady, keď sa kvôli dispozícii bytu alebo domu budete na televízor pozerať z uhla väčšinu času.

Samsung Q70T QLED: Herný režim a rýchlosť odozvy

Jedna oblasť, na ktorú bol Q70T priam ušitý je hranie. Vďaka 120 Hz panelu (pri 1080p a 1440p) a nízkej odozve do 10 ms, dokonca aj pri 4K 60 FPS je Q70T vhodným kandidátom pre hráčov či už konzolových alebo PC hier na televízore.

Televízor má vstavaný herný režim, ktorý sa zapína automaticky a vylepšuje všetky parametre, hlavne odozvu tak, aby bol čo obraz čo najlepšie pripravený pre rýchle hry, napríklad strieľačky. Inými slovami, hrať hru na 60 Hz a hrať hru na 120 Hz zobrazovacom paneli je obrovský rozdiel, ktorý hlavne pri FPS hrách robí všetok rozdiel.

Q70T má zvládnuť aj 4K pri 120 Hz, no toto sa mi nepodarilo „rozbehať“. Je viac než možné, že k dosiahnutiu takejto kombinácii bude potrebný HDMI 2.1 zdroj, ktorý som nemal k dispozícii.

Celkovo však hranie na PS4 Pro bol zážitok, ktorý som nečakal, hlavne večer, keď televízor neovplyvňovalo žiadne okolité osvetlenie. V prípade, ak by ste si chceli zahrať hry z PC mám pre vás ďalšiu dobrú správu. Q70T má vstavanú podporu pre FreeSync, ktorá sa zapína automaticky pri detegovaní zdroja, ktorý ju tiež podporuje. Takýmto zdrojom môže byť PC alebo Xbox.

Samsung Q70T QLED: Kvalita zvuku

Veľkým rozdielom medzi Q70T a Q80T je kvalita zvuku, ktorú ponúka. Zatiaľ čo Q70T ponúka 20 W výkon z dvoch kanálov, Q80T má až 60 W výkon pri 2.2.2 kanáloch. Vo výsledku to teda znamená, že nemôžete čakať takmer žiadne hĺbky, resp. dunivé zvuky. Televízoru totiž chýba woofer, a tak milovníkom lepšieho zvuku odporúčam siahnuť po soundbare.

V mojom prípade som si však na kvalitu zvuku zvykol prakticky za pár dní, a to som dovtedy používal televízor so soundbarom. Čo sa maximálnej hlasitosti týka, ozvučiť priemernú obývačku nemá problém, s väčšími priestormi už problém môže byť.

Zaujímavou funkciou je aj automatická detekcia hluku, počas ktorého televízor sám zvýši hlasitosť. Samsung využitie funkcie popisuje pri situácii, keď večer pozeráte napríklad spravodajskú reláciu a do toho vám do miestnosti vojde niekto, kto práve vysáva.

Televízor hluk identifikuje a automaticky zvýši hlasitosť na takú úroveň, aby zdroj hluku prekričal.

Samsung Q70T QLED: Smart funkcie

Televízor poháňa operačný systém Tizen vo verzii z roku 2020, ktorý patrí medzi moje najobľúbenejšie. Je jednouchý, je praktický a hlavne je rýchly. Všetky dôležité funkcie máte k dispozícii buď priamo na ovládači (prístup k Netflixu, Amazonu, Rakuten TV) alebo veľmi rýchlo prostredníctvom prehľadného menu.

Čo sa mi však nepáči sú reklamy, ktoré sa nedajú vypnúť. Nevravím, že je to problém u nás na Slovensku, no v budúcnosti môže. Podpora reklám sa nedá vypnúť.

Príklad reklamy na Samsung Q70T. Neruší, no zároveň sa nedá ani úplne zakázať.

Samsung je lídrom na poli smartfónov a odrazilo sa to aj na schopnostiach televízora. V možnostiach tak nájdete napríklad možnosť prenášať obraz z telefónu na televízor alebo naopak, možnosť prenášať televízny obsah priamo do telefónu. Samozrejme, vzhľadom na to, že ide o Smart TV sa vám možnosť prenášať napríklad YouTube video objaví na telefóne aj vtedy, keď v televízore nie je Chromecast.

Slovenskí zákazníci majú k dispozícii niekoľko lokálnych TV aplikácií, ako napríklad Lepšia.TV, SledovanieTV, Kuki TV, Skylink Live TV, a ďalšie. Nechýbajú však ani overené klasiky ako Netflix, HBO GO a dokonca aj Apple TV, kde si môžete pozrieť nové a stále pribúdajúce filmy a seriály z produkcie Apple alebo si môžete požičať či kúpiť film, ktorý ešte nie je dostupný v rámci predplatného.

Mám aj malý tip pre tých, ktorí sa stretnú s problémom, keď Netflix nie je schopný „nabehnúť“ a pri spustení vyhadzuje chybu NW-2-4 alebo podobnú. Riešenie je jednoduché a mnohým to môže pomôcť.

Ak na takýto problém narazíte, spravte toto:

  • Choďte do nastavení
  • Všeobecné
  • Sieť
  • Stav siete
  • Nast. IP (ak sa spustí test, zrušte ho a vyberte položku Nast. IP
  • Vyberte Nastav. DNS a Zadať manuálne
  • Vyberte položku Server DNS a zadajte 8.8.8.8 a potvrďte OK
  • Netflix by vám mal opäť fungovať

Je to malá chybička krásy pravdepodobne spôsobená operátorom, no je stále dobré vedieť ako ho opraviť.

Inteligentnú výbavu cítiť aj na ovládači, ktorý disponuje možnosťou spustenia Bixby, Alexa alebo Google asistenta či možnosť bezdrôtovo prenášať aj obsah zo zariadení Apple cez Apple AirPlay 2.

Čoraz pôsobivejší je však ekosystém, ktorý si Samsung buduje už dlhšiu dobu, no až od roku 2018 ho stelesnil do označenia SmartThings. Ide o kolekciu zariadení, ktoré medzi sebou dokážu komunikovať. Ako príklad uvediem našu domácnosť, kde máme cez SmartThings pripojené telefóny, sušičku, práčku, televízor a momentálne aj testovaný robotický vysávač (o ňom však neskôr).

Cez televízor (alebo smartfón), môžem jednoducho skontrolovať, čo jednotlivé zariadenia robia, v akom sú štádiu a niektoré z nich aj ovládať, napríklad spomínaný vysávač. Verím, že ekosystém sa postupne rozrastie a spolu s ním aj možnosti ovládania, resp. interakcie s jednotlivými spotrebičmi.

Na koniec spomeniem ešte funkciu Ambient+, ktorú som síce až tak často nevyužil, no keď bežala, vždy ma potešila. V tomto režime je televízor ako pohyblivý rám na fotografie, ktoré vám bude Q70T servírovať ako na páse. Namiesto čierneho obdĺžnika tak na stene môžete mať impozantnú obrazovku zobrazujúcu jedny z najkrajších fotografií z celého sveta.

Samsung Q70 QLED: Verdikt

Ako som spomenul hneď na samom začiatku, toto nie je televízor, ktorý nahrádza minuloročný Q70R. Je to nástupca Q60R a prejavilo sa to aj na jeho technologickej výbave. Prídete o priame zadné podsvietenie a výkonnejšie reproduktory, ktoré však mnohí z nás nahrádzajú neporovnateľne kvalitnejšími soundbarmi.

Ak televízor používate na občasné sledovanie TV, Netflix, poprípade inú službu, s Q70T nespravíte chybu. Rovnako nespravíte chybu ani v prípade, že na televízore hráte konzolové hry, pre ktoré je priam stvorený. Pridajte k tomu skutočne bohatú ponuku smart funkcií, intuitívne ovládanie a podporu, akú mu môžu závidieť skoro všetci výrobcovia a máte kompletné riešenie pre všetky obývačky.

Pri Q70T je však jasné, že technológia v roku 2020 ponúka aj kvalitnejšie riešenia, ktoré sú však ovenčené podstatne vyššou cenou. Je teda na každom, ktoré parametre sú preňho dôležité. Pre mňa, človeka, ktorý neustále pozerá do menších či väčších displejov bol Q70T veľmi milým prekvapením a dôkazom o tom, ako rýchlo a ďaleko sa televízory neustále posúvajú.

PREHĽAD RECENZIE
Celkové hodnotenie
85 %