Počítačová hra, ktorú pozná asi každý, dnes oslavuje 30. narodeniny

Kto by nepoznal Solitaire, známu hru, s ktorou si niekedy krátil čas snáď každý, kto používal v rámci svojej práce alebo voľného času počítač.

Kto by nepoznal Solitaire, známu hru, s ktorou si niekedy krátil čas snáď každý, kto používal v rámci svojej práce alebo voľného času počítač.

Hra Solitaire sa po prvýkrát objavila v operačnom systéme Windows 3.0 (1990). Aj keď sa to možno nezdá, Microsoft hru vydal pre niečo viac ako len jednoduchú a návykovú logickú zábavu. Cieľom hry bolo naučiť ľudí používať počítačovú myš, vysvetľuje The Verge.

Karty Solitaire boli súčasťou každej verzie operačného systému Windows. Priama integrácia skončila s verziou Windows 8. V roku 2015 sa však vrátila s operačným systémom Windows 10.

Zaujímavosťou je, že je hra aj v súčasnosti veľmi populárna. Každý mesiac si ju zahrá približne 35 miliónov ľudí. Denne sa odohrá 100 miliónov rúk, resp. ťahov. Je lokalizovaná do 65 jazykov a dostupná v 200 krajinách sveta.

Hra Solitaire je často vtipne spájaná s lenivými úradníkmi a inými kancelárskymi profesiami, kde vypĺňa čas, ktorý by inak mali zamestnanci venovať práci. O náhodu nejde.

TIP REDAKCIE
Samsung mal posunúť predstavenie Exynos 2200. Dôvody sú nejasné

Hru naprogramoval stážista Wes Cherry a jej grafiku zase vytvorila Susan Kare. Stážista do hry naprogramoval takzvaný „boss mode“, ktorý slúžil pre oklamanie nadriadených a kolegov. Zobrazoval niečo ako Excel tabuľku, ktorá mala navodiť dojem, že zamestnanec pracuje.

Microsoft ale rozhodol, že pred vydaním hry musí byť tento špecializovaný režim odstránený.

Pokus o svetový rekord

Spoločnosť Microsoft chce pri príležitosti 30. výročia hry stanoviť nový svetový rekord v počte úspešne ukončených hier za jeden deň. Používateľov z celého sveta vyzýva, aby si dnes Solitaire zahrali a dokončili aspoň jednu hru, ak nie viac.

Microsoft Solitaire Collection nájdete v OS Windows, ale aj v obchodoch s aplikáciami pre iOS a Android. Dokonca môžete hrať priamo v prehliadači. Ideálne v práci, samozrejme.

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať