Huawei reaguje: Správanie Trumpa nepoškodí len Huawei, ale aj USA

Reakcia Huawei na seba nenechala dlho čakať. Dopad rozhodnutí USA bude mať vplyv aj na americké firmy, tvrdí.

4
Foto: CPA

Huawei od piatku čelí ešte vážnejšej situácii. Prišiel o dodávateľa vlastných čipsetov Kirin, čo výrazne ovplyvní jeho fungovanie. Spoločnosť síce podobný ťah USA očakávala, a preto si vybudovala zásobu čipsetov na rok dopredu, no rozmýšľať musí aj nad tým, čo sa stane, keď mu zásoba dôjde.

O plánoch čínskej vlády sme informovali v samostatnom článku, teraz sa k celej situácii vyjadril aj Huawei. Ten pochopiteľne s rozhodnutím úradov Spojených štátov spokojný nie je.

Ovplyvniť môže prevádzku sietí operátorov

„Sprísnenie obmedzení uvalených na spoločnosť Huawei vládou Spojených štátov amerických je v priamom rozpore s tvrdením vlády USA, že ide len o ochranu bezpečnosti sietí. Reštrikcie zamerané priamo na spoločnosť Huawei budú mať nepriaznivý vplyv na rozšírenie, údržbu a nepretržitú prevádzku sietí, ktoré sme zaviedli vo viac ako 170 krajinách, a ktoré slúžia viac ako 3 miliardám ľudí na celom svete,“ reaguje spoločnosť.

Huawei patrí medzi najväčších hráčov na poli s telekomunikačnými zariadeniami, vďaka ktorým operátori môžu prevádzkovať svoje siete. Okrem 4G sa výrazne podieľa aj na 5G. Zakúpenie zariadení od Huawei nevylúčili aj niektorí slovenskí operátori.

„Z dlhodobého hľadiska toto rozhodnutie poškodí dôveru a spoluprácu v rámci svetového trhu s polovodičmi, od ktorého sú závislé mnohé ďalšie priemyselné odvetvia. V konečnom dôsledku budú poškodené aj ekonomické záujmy USA,“ zakončil Huawei.

Výrobca s najväčšou pravdepodobnosťou naráža na fakt, že Huawei patrí medzi jedných z najväčších odberateľov technológií amerických firiem. Chýbajúce prostriedky teda môžu výrazne ovplyvniť aj firmy sídliace v Spojených štátoch.