povolenia

Google pracuje na end-to-end šifrovaní pre RCS, náhradu za SMS a MMS správy

V priebehu minulého roka začala spoločnosť Google zavádzať do praxe RCS chat, spôsob komunikácie, ktorý má v budúcnosti nahradiť klasické SMS-ky a MMS-ky.

V priebehu minulého roka začala spoločnosť Google zavádzať do praxe RCS chat, spôsob komunikácie, ktorý má v budúcnosti zastúpiť klasické SMS-ky a MMS-ky.

RCS (Rich Communication Services) je v rámci operačného systému Android dostupný prostredníctvom základnej aplikácie Správy Google. Službu si však zatiaľ môžu vychutnávať používatelia z USA a pár ďalších krajín.

RCS funguje podobne ako známe komunikačné aplikácie, napríklad WhatsApp. Pomocou mobilných dát a WiFi je možné prenášať text, ale aj obrázky, fotky, emoji, GIF animácie, informácie o umiestnení a taktiež súbory. V komunikácii sa zobrazí potvrdenie o doručení a prečítaní správy či indikátor písania.

Služba RCS je tiež označovaná ako ako Android ekvivalent k službe iMessage, ktorú Apple spustil ešte v roku 2011.

rcs chat

RCS ale má pár nedostatkov. Tým prvým, zásadným, je uvádzanie do praxe. Operátori veľa iniciatívny pri nasadzovaní neprejavovali, preto sa Google vlani rozhodol službu sprístupňovať primárne bez ich pričinenia. U nás RCS podporuje Orange a čiastočne aj Telekom.

Ďalším nedostatkom je, že komunikácia cez RCS nie je šifrovaná. Aspoň nie tak, ako býva v tejto triede služieb zvykom. Google už ale na silnom end-to-end šifrovaní pracuje, ako vyplýva zo zistení portálu 9to5google.

TIP REDAKCIE
AR/VR headset od Apple sa blíži: Kedy presne sa dostane do predaja a čo ponúkne?

Autori rozobrali najnovšiu verziu aplikácie Správy (6.2.031) a v jej zdrojovom kóde našli reťazce, ktoré prípravu na end-to-end šifrovanie jasne naznačujú. Aktívne end-to-end šifrovanie bude podmienené dostatočne stabilným a rýchlym internetovým pripojením.

rcs
RCS Chat

Pri zlej dostupnosti signálu aplikácia Správy odporučí použiť klasickú SMS-ku, čo môže byť nápomocné napríklad v krízových situáciách. Pred odoslaním takejto správy aplikácia používateľa upozorní, že komunikácia šifrovaná nie je.

Dostupné by malo byť aj nastavenie, prostredníctvom ktorého sa bude dať povoliť ostatným aplikáciám zobrazovať a čítať šifrované správy z RCS chatu. End-to-end šifrovanie zabezpečí, že vašu správu bude možné dešifrovať, a teda prečítať iba na zariadení príjemcu.

Vašu komunikáciu tak nedokáže odpočúvať niekto iný, ani prevádzkovateľ služby. End-to-end využíva spomínaný WhatsApp, iMessage ale tiež aplikácie Signal a Telegram, ktoré si dávajú záležať na silnej ochrane súkromia používateľov.

Total
24
Zdieľaní
Total
24
Zdieľať