Asistent Google s podporou slovenčiny a češtiny? Možno sa onedlho dočkáme

Asistent Google (Google Assistant) je inteligentný digitálny pomocník poháňaný strojovým učením, ktorý je súčasťou mobilných a iných inteligentných zariadení so službami od Google.

Asistent Google (Google Assistant) je inteligentný digitálny pomocník poháňaný strojovým učením, ktorý je súčasťou mobilných a iných inteligentných zariadení so službami od Google.

Asistent Google dokáže pomocou hlasových príkazov aktivovať rôzne funkcie, automatizovať úlohy, vyhľadávať informácie alebo užívateľom predostrie odpovede na rozličné otázky, ktoré sa ho opýtajú.

Asistent Google je niečo ako Siri v zariadeniach od Apple alebo Alexa v produktoch Amazonu a jeho partnerských výrobcov.

Pre používateľov z našich končín je funkcionalita digitálnej asistencie od Google obmedzená, keďže nerozumie nášmu jazyku. Podľa stránok Google Asistent podporuje 30 jazykov. Možno sa to v (snáď blízkej) budúcnosti zmení.

Český server dotekomanie.cz zistil, že Asistent Google začína zobrazovať češtinu. Krátko na to informoval, že sa rovnaký scenár týka aj slovenského jazyka. Pre server to potvrdil jeden z čitateľov Ján Valkovič.

Snímka: dotekomanie.cz

Žiaľ, o dostupnosti služby v češtine a slovenčine zatiaľ ani zďaleka hovoriť nemôžeme. Hlasovým príkazom v našom jazyku Asistent nerozumie a pokus o jeho aktiváciu skončí hlásením o chybe.

Podľa Jiřího Bartála je čeština dostupná aj v nastaveniach Asistenta Google, čo zachytil vo videu. Autori z dotekomanie.cz sa domnievajú, že môže ísť o náhodu, chybu aplikácie poprípade servera na strane Googlu. Na druhej strane, náznaky implementácie nových jazykových mutácií nemusia byť náhodné.

Google v prípade digitálnej asistencie len všeobecne uvádza, že „ďalšie jazyky budú k dispozícii už čoskoro“. V tejto chvíli si teda musíme počkať na ďalšie indície alebo, v ideálnom prípade, na potvrdenie priamo od spoločnosti Google.