Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Samsung vraj pracuje na 250 Mpx snímači obrazu s rekordnou veľkosťou

Preteky o čo najlepší fotoaparát v smartfóne neutíchajú. Huawei pred časom predstavil model P40 Pro, ktorý má spomedzi smartfónov najväčší snímač obrazu.

Preteky o čo najlepší fotoaparát v smartfóne neutíchajú. Huawei pred časom predstavil vlajkový model P40 Pro, ktorý má zatiaľ najväčší snímač obrazu (1/1.28″), aký bol kedy v modernom smartfóne použitý.

Samsung sa očividne zahanbiť nenechá. Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií, ktoré zazneli vo fóre Samsung Community, pracuje juhokórejský výrobca sa snímači obrazu s rozlíšením 250 Mpx.

Viac ako rozlíšenie je ale zaujímavá veľkosť takéhoto snímača, ktorá by mala dosahovať minimálne 1″ (1 palec). Takto veľký senzor bude potrebovať viac miesta v smartfóne, čo sa zrejme odrazí aj na dizajne. Na zadnej strane zariadení by sme tak videli ešte väčší foto modul než má napr. Galaxy S20 Ultra.

galaxy s20 ultra
Snímač obrazu smartfónu Samsung Galaxy S20 Ultra Foto: iFixit

Práve veľkosť snímača je vzhľadom na rozmery smartfónov obmedzená. Väčší snímač obrazu zabezpečí lepšiu kvalitu obrazu a menej šumu, čo je nakoniec vidieť na kvalitných kompaktných fotoaparátoch a DSLR/CSC fotoaparátoch.

Do hry samozrejme vstupujú aj ďalšie premenné, ako napr. veľkosť jednotlivých pixelov, na ktoré dopadá svetlo. Čím väčší pixel je, tým viac svetla zachytí pre následné spracovanie. Výrobcovia smartfónov si v tomto smere pomáhajú tzv. pixel binning-om.

TIP REDAKCIE
Prvý smartfón s 200 Mpx fotoaparátom? Vyrobiť ho má Motorola

Informácie z menších susediacich pixelov zlúčia do jedného „super pixelu“, čo má pozitívny vplyv na výslednú kvalitu obrazu.

Aj keď sú správy o 250 Mpx ISOCELL fotoaparáte Samsung zatiaľ nepodložené, asi nebudú mať ďaleko od pravdy. Už koncom roka by sme mali spoznať 150 Mpx snímač obrazu, ktorý ako prvý použije vo svojom zariadení spoločnosť Xiaomi.

Samsung má dokonca v pláne vyvinúť 600 Mpx senzor, ktorý zachytí „viac detailov ako ľudské oko“. V tomto prípade však ide o víziu vzdialenej budúcnosti. Kedy by mohol byť 250 Mpx ISOCELL fotoaparát pripravený? Možno už na budúci rok. Počkáme si ale radšej na ďalšie informácie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať