Samsung opravil Exynos 990: Nový Exynos 992 príde v Galaxy Note20 koncom leta

Nový počin Samsungu na poli čipsetov, Exynos 990, ktorý spoločnosť predstavila ešte v decembri 2019 sa nestretol s veľkou obľubou.

Nový počin Samsungu na poli čipsetov, Exynos 990, ktorý spoločnosť predstavila ešte v decembri 2019 sa nestretol s veľkou obľubou. Nie je to preto, lebo by bol vyslovene zlý, no riešenie od Qualcommu, Snapdragon 865, je jednoznačne vydarenejší.

Nepomer medzi oboma čipsetmi je najlepšie vidieť v najnovších vlajkových lodiach výrobcu – Galaxy S20. Zatiaľ čo európsky trh Samsung pokryl verziou poháňanou procesorom Exynos 990, Američania a zákazníci v Južnej Kórei si užívajú výkonnejší a energeticky úspornejší Snapdragon 865.

Exynos 990 je pritom vyrobený moderným 7 nm LPP EUV (Extreme Ultra Violet) procesom. V jeho vnútri sa nachádzajú jadrá v troch skupinách. Samsung zvolil dve vlastné jadrá s označením M5, dve jadrá ARM Cortex-76 a štyri jadrá ARM Cortex-A55.

Problému s Exynos 990 si je vedomý aj Samsung, preto sa rozhodol konať. Do svojej chystanej vlajkovej lode, Galaxy Note 20, plánuje vložiť vynovenú verziu Exynos 992, ktorá prináša niekoľko veľkých zmien, informoval SamMobile.

Exynos 992 je síce postavený na základoch Exynos 990, no vyrobený je už modernejším 6 nm procesom, vďaka čomu bude energeticky úspornejší a zároveň výkonnejší. V porovnaní so Snapdragon 865 by na tom mal byť o 1 % až 3 % lepšie.

Zamestnanci Samsungu pracujúci na procesoroch Exynos ostali po rozhodnutí využiť verziu so Snapdragon 865 aj na domácom trhu sklamaní. Ich dielo nebolo na rovnakej úrovni ako Snapdragon, a tak sa Samsung rozhodol, že zvolí práve ten.

Chystaná novinka však na tom má byť podobne dobre alebo ešte lepšie a preto sa očakáva, že Južná Kórea opäť dostane model poháňaný Exynosom. Za rozhodnutím použiť Exynos však pravdepodobne môže aj prebiehajúca pandémia, ktorá spôsobila, že uvedenie výkonnejšej verzie Snapdragon 865+ presunuli z jesene 2020 na zimu 2020.