google pixel 4

Google vyvíja vlastný čipset. Poháňať má smartfóny Pixel a Chromebooky

Správy o tom, že spoločnosť Google vyvíja vlastný procesor pre mobilné zariadenia, sa objavili už začiatkom minulého roka.

Správy o tom, že spoločnosť Google vyvíja vlastný procesor pre mobilné zariadenia, sa objavili už začiatkom minulého roka.

Vtedy vysvitlo, že Google najal niekoľko expertov a inžinierov, ktorí predtým získavali skúsenosti v takých spoločnostiach ako Apple, Qualcomm, Intel, Nvidia alebo Broadcom. Noví zamestnanci sa mali stať súčasťou tímu vývojárov, ktorý mal mať ku koncu roka až 80 členov.

Podľa čerstvej správy portálu axios.com to vyzerá tak, že Google skutočne pracuje na vlastnom čipsete. Projekt nesie pracovný názov Whitechapel a vzniknúť mal v spolupráci so spoločnosťou Samsung.

Ilustr. obr.

Nový čipset má byť totižto vyrobený pokročilou 5nm technológiou tohto juhokórejského výrobcu. Čipset dostane 8-jadrovú architektúru a tiež samostatný co-procesor, ktorý bude určený pre potreby strojového učenia a neustálej dostupnosti funkcií Google asistenta.

Podrobnosti o grafickom výkone alebo napr. prípadnom 5G pripojení zatiaľ známe nie sú. Google by už mal mať v rukách prvé funkčné prototypy, ktoré čaká podrobné testovanie.

TIP REDAKCIE
TOP 4 kolobežky: 500 W motory, dojazd aj 80 km a viac!

Ak budú vývojári spokojní, nový čipset by mohol poháňať budúcoročný smartfón Google Pixel a nové prenosné počítače Chromebook. Príkladom toho, že súhra vlastného hardvéru a softvéru funguje dobre, sú zariadenia od Apple.

Google by sa tejto koncepcii vďaka vlastnému čipsetu priblížil, čím by užívateľom poskytol ešte lepší zážitok z používania jeho zariadení podmienený vyšším výkonom, rýchlosťou a dlhšou výdržou na jedno nabitie.

Snáď sa Googlu podarí všetko dotiahnuť do úspešného konca.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať