Nový Xbox Series X

OFICIÁLNE: Microsoft zverejnil kompletné špecifikácie Xbox Series X

Niet pochýb, že nová konzola prinesie obrovské vylepšenia v oblasti výkonu i grafiky, za čo vďačíme najmä posilneniu partnerstva so spoločnosťou AMD.

V nedávnom článku sme vás informovali, že podľa analytickej spoločnosti DFC Intelligence môže byť debut pokračovania dvoch najväčších konzol, Xbox Series X a PlayStation 5, posunutý až na začiatok budúceho roka.

Či sa tak skutočne stane záleží len na postupe šírenia koronavírusu. Avšak nie každá správa týkajúca sa nových konzol musí byť nutne zlá.

Server BGR totiž informuje, že Microsoft zverejnil kompletné špecifikácie svojej očakávanej konzoly Xbox Series X.

Microsoft a AMD

Niet pochýb, že nová konzola prinesie obrovské vylepšenia v oblasti výkonu i grafiky, za čo vďačíme najmä posilneniu partnerstva so spoločnosťou AMD. Podľa viceprezidenta AMD, Sebastiena Nussbauma, pôjde o “najväčší medzigeneračný skok v oblasti SoC (System on a Chip) a API”.

Špecifikácie Xbox Series X

  • 8-jadrový procesor AMD Zen 2 s taktom 3.8 GHz (7 nm)
  • Grafický čip RDNA 2 s taktom 1.825 GHz
  • 16 GB GDDR6 RAM (10 GB – 560 GB/s, 6 GB – 336 GB/s)
  • 1 TB SSD (možné rozšíriť o ďalší 1 TB)
  • Podpora pre USB 3.2 External HDD
  • 4K UHD Blu-Ray
  • 4K pri 60 FPS (max 120 FPS)

Microsoft však tvrdí, že spomedzi všetkých vylepšení, ktorými bude konzola vybavená, si hráči najviac povšimnú výkonnejší DirectX Raytracing (DXR). Raytracing je v prostredí gamingu veľmi obľúbenou technológiou, ktorá dokáže aj staršie tituly zmeniť doslova na nepoznanie (viď. nižšie).

TIP REDAKCIE
Omikron sa rozšíril už do 40 krajín sveta, WHO vyzýva k pripravenosti a opatrnosti
Minecraft s DXR – Zdroj: Xbox Wire (via BGR)

Blesková rýchlosť

Ďalej má fanúšikov konzol Xbox potešiť aj blesková rýchlosť, za ktorú vďačíme implementácii SSD disku, DirectStorage API či Sampler Feedback Streaming (SFS).

Vďaka kombinácii týchto a ďalších vylepšení sa môžeme tešiť napr. aj na oveľa rýchlejšie načítania hier s otvoreným svetom. Microsoft tvrdí, že najviac bude zmeny cítiť pri hrách ako je Final Fantasy XV či Red Dead Redemption 2.

Postupy v hrách pritom majú byť ukladané priamo na SSD. To znamená, že hráča pri prepínaní medzi viacerými hrami už nebudú trápiť žiadne načítacie obrazovky či strata postupu.

Dokonca aj keď konzolu vypnete alebo ju necháte aktualizovať, v hre budete pokračovať presne od bodu, kde ste predtým skončili, a to všetko vďaka funkcii Quick Resume.

Zdroj: Xbox Wire (via BGR)

Spätná kompatibilita

Microsoft pri Xbox Series X myslel na spätnú kompatibilitu, čo určite ocení každý jeden dlhoročný fanúšik série. Na konzole si tak zahráte nielen nové, ale aj staršie tituly, ktoré boli pôvodne vytvorené pre Xbox, Xbox 360 či Xbox One.

Aj staršie hry pritom budú ťažiť z výkonnejšieho hardvéru. Prejaví sa to najmä na rýchlosti načítania, stabilite FPS a rozlíšení.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať