Koronavírus NIE JE chrípka: Rozdielov je viac než sa môže zdať

Príznaky COVID-19 spôsobené novým koronavírusom SARS-CoV-2 sú veľmi podobné chrípke, no nie sú úplne rovnaké. Brať ich tak je chyba.

Mnohí ľudia dnes koronavírus prirovnávajú ku chrípke. Niet sa čomu čudovať, príznaky COVID-19 spôsobené novým koronavírusom SARS-CoV-2 sú veľmi podobné, no nie rovnaké. Iný je aj samotný vírus, ktorý sa s tým chrípkovým takmer nedá porovnať.

SARS-CoV-2 sa líši v niekoľkých dôležitých aspektoch, ktoré ho od bežnej chrípky jasne odlišujú. S pekným prehľadom prišiel používateľ Redditu, Hafomeng. Ten rozdiely rozpísal do siedmich krátkych bodov.

  1. Odhadovaná virulencia (R0) SARS-CoV-2 sa pohybuje v rozmedzí 1,4 až 6,49. Sezónna chrípka má R0 na úrovni R0 1,3. Inými slovami, koronavírus sa šíri podstatne rýchlejšie.
  2. Smrteľnosť (CFR) nového koronavírusu je minimálne  . Je to 20 až 30-násobne viac ako CFR sezónnej chrípky, pri ktorej je úroveň CFR na hladine 0,1 %.
  3. SARS-CoV-2 sa šíri aj bez toho, aby jeho šíriteľ preukazoval akékoľvek symptómy. Pre odchytenie všetkých ľudí nakazených novým koronavírusom je to obzvlášť veľký problém.
  4. Približne 20 % všetkých infekcií SARS-CoV-2 končí vážnymi symptómami vyžadujúcimi hospitalizáciu. Je to 10-násobne vyššia hodnota ako pri bežnej chrípke.
  5. Symptómy SARS-CoV-2 môžu trvať aj viac ako mesiac. Príznaky bežnej chrípky miznú prevažne po piatich dňoch.
  6. Na SARS-CoV-2 neexistuje vakcína. Na sezónnu chrípku áno.
  7. Pri SARS-CoV-2 nefunguje imunita stáda. V praxi to znamená, že sa vírusom môže teoreticky nakaziť celá populácia. Viditeľné to bolo pri kórejskom psychiatrickom oddelení, kde sa vírusom nakazilo 99 zo 102 ľudí.
TIP REDAKCIE
Microsoft vo Windows 11 opäť zmení povestnú obrazovku smrti

Informácie sa líšia

Vzhľadom na to, že SARS-CoV-2 je tak nové ochorenie, ktoré sa neustále rozširuje je veľmi ťažké určiť presné hodnoty k jednotlivým tvrdeniam. Niektoré zdroje skutočne uvádzajú, že úmrtnosť môže byť aj 3 %, iné zdroje ako napríklad Anothony Faucim z National Institute of Allergy and Infectios Diseases zas tvrdí, že úmrtnosť je výrazne nižšia než 1 %.

Fakt, že na koronavírus v konečnom dôsledku môže zomrieť veľký počet ľudí podporuje aj fakt, že ľudia, ktorí majú COVID-19 sú nákazliví aj predtým, ako na sebe spozorujú symptómy. To, koľko ľudí je prenášačov alebo momentálne v inkubačnej dobe zatiaľ nikto nevie.

Obzvlášť veľký pozor by si mali dávať seniori, u ktorých je úmrtnosť na COVID-19 na úrovni 14,8 % (seniori nad 80 rokov). Pri vekovej kategórii 70 – 79 rokov je úmrtnosť na nezanedbateľnej úrovni 8 %.

Total
111
Zdieľaní
Total
111
Zdieľať