Vytvoril vymyslenú zápchu: Vo vozíku ťahal 99 telefónov, Google to vyhodnotil ako zhustenú dopravu

V Berlíne bola dopravná zápcha aj napriek tomu, že ulice boli prázdne.

1

Technológie sa často spoliehajú na to, že ľudia, ktorí ich potrebujú, nebudú hrať proti pravidlám. Takto je postavené aj fungovanie funkcie sledovania hustoty premávky, ktorú nájdeme v obľúbených mapách Google. Umelec Simon Weckert sa preto rozhodol, že ju naozaj svojským spôsobom oklame.

V uliciach Berlína preto ľudia mohli stretnúť človeka ťahajúc vozík plný telefónov. Weckert doň totiž vložil 99 smartfónov so spustenými mapami Google a poprosil svojho známeho, nech sa poprechádza po uliciach. Kufor s telefónmi dokonca ťahali aj pred kanceláriami Google.

Google mapy spoliehajú na informácie od ľudí, ktorí ich používajú. Telefóny na servery Google neustále odosielajú informácie o tom, kde sa momentálne nachádzajúako rýchlo sa pohybujú. Tým, že sa telefóny vo vozíku pohybovali pomaly sa umelcovi podarilo algoritmus Google oklamať. V mapách sa tak razom začali ulice vyfarbovať na červeno signalizujúc, že je v danom mieste dopravná zápcha.

Google sa k šibalskému kúsku nevyjadril, no určite by ho nemal brať len ako kanadský žartík. Existuje tu totiž reálna možnosť, že by príliš dôverčivý algoritmus mohol zneužiť niekto s nekalými úmyslami.