motorola razr

iFixit sa pozreli pod kapotu Motorola Razr: Náročnejšie rozobratie zatiaľ nezažili

Prvá väčšia kritika Razr prišla zo strany serveru CNET, ktorý ho otestoval pomocou zariadenia “FoldBot”. To telefón opakovane sklápalo a vyklápalo.

Po dlhom čakaní sme sa konečne dočkali debutu skladacieho smartfónu z dielne výrobcu Motorola, konkrétne Motorola Razr. Hneď od začiatku sa však novinka stala terčom kritík, ku ktorým po novom prispieva aj známa spoločnosť iFixit.

Prvá väčšia kritika Motorola Razr prišla zo strany serveru CNET, ktorý smartfón otestoval pomocou zariadenia “FoldBot”. Toto zariadenie, ako samotný názov napovedá, telefón opakovane sklápalo a vyklápalo, pričom cieľom bolo dosiahnuť aspoň 100 tisíc zložení. Už pri 27 tisícoch však skladací mechanizmus vypovedal službu.

Motorola na tento test reagovala tvrdením, že FoldBot nebol určený na testovanie Razr, ale na Galaxy Fold od spoločnosti Samsung. Kĺb tak bol podľa výrobcu vystavovaný prílišnej záťaži, na ktorú nebol navrhnutý.

Verdikt: 1 z 10

A tu na scénu prichádza spoločnosť iFixit, ktorá sa zaoberá rozoberaním telefónov a následným hodnotením náročnosti opravy. S poľutovaním musíme oznámiť, že ani tím z iFixit nebol s novou vyklápačkou spokojný. Motorola Razr totiž ohodnotil najnižším možným počtom bodov, teda 1 z 10.

TIP REDAKCIE
Tesla pochová konkurenciu: Pracuje na batériách so životnosťou 100 rokov!

Technici poznamenali, že pri sklápaní smartfónu vzniká medzi kĺbom a displejom medzera, ktorá môže zapríčiniť mnoho nepríjemných problémov (viď. Galaxy Fold). Podľa spoločnosti ide o príliš veľké riziko, a to najmä pri pohľade na skutočnosť, že Razr stojí 1 599 eur.

Ďalej dodáva, že zariadenie obsahuje ohromné množstvo lepidla, kvôli ktorému je otváranie Razr pomerne náročné. Kritiku neobišiel ani kábel pre snímač odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza vedľa domovského tlačidla. Pri demontáži je vraj veľmi jednoduché ho poškodiť.

Oprava zariadenia by teda bol veľmi komplikovaný a zdĺhavý proces, čo nenechalo spoločnosti inú možnosť, ako udeliť smartfónu skóre 1 z 10. Ide však o prvú generáciu skladacieho smartfónu od Motorola, čiže s nedostatkami sa viac-menej rátalo. Dúfajme ale, že ich výrobca s príchodom ďalších skladacích modelov odstráni.