Technológia z OnePlus Concept One sa stane súčasťou budúcich zariadení výrobcu

Výrobca OnePlus ukázal na veľtrhu CES 2020 smartfón Concept One, ktorý zaujal pôsobivým dizajnom tvoreným kožou v oranžovej farbe a elektrochromickým sklom.

Výrobca OnePlus ukázal na veľtrhu CES 2020 smartfón Concept One, ktorý zaujal pôsobivým dizajnom tvoreným kožou v oranžovej farbe a elektrochromickým sklom.

Elektrochromické sklo prekrýva fotoaparáty smartfónu, pričom dokáže meniť svoje optické vlastnosti. V prípade potreby sa dokáže zmeniť z nepriehľadného na priehľadné.

Objektívy fotoaparátov smartfónu tak nie sú vidieť, čo sa zmení až po aktivácii fotoaparátu. Sklo dokáže zmeniť priehľadnosť behom 0,7 sekundy. Zaujímavé riešenie nie je len dizajnovým výstrelkom. Má aj praktickú stránku.

Sklo môže fungovať ako neutrálne šedý filter s cieľom redukovať množstvo svetla dopadajúceho na snímač obrazu. Užívateľ tým pádom môže meniť expozičný čas vo väčšom rozsahu a kontrolovať dĺžku expozície aj v náročných podmienkach, napr. pri silnom svetle.

OnePlus Concept One. Foto: The Verge

Dobrou správou je, že výrobca OnePlus má v pláne využiť túto technológiu v niektorom zo svojich budúcich zariadení. Síce sa s tým viac-menej počítalo, teraz to však v rozhovore pre The Verge potvrdil priamo riaditeľ OnePlus, Pete Lau.

Výrobca bude najbližšie predstavovať model OnePlus 8 a OnePlus 8 Pro. V nich elektrochromické sklo zrejme ešte nenájdeme. Skôr sa objaví v OnePlus 8T alebo až v budúcoročných modeloch OnePlus 9.

OnePlus Concept One
OnePlus Concept One. Foto: FoneArena

OnePlus má v talóne aj nový AMOLED displej s QHD+ rozlíšením, 120 Hz frekvenciou, 4 096 úrovňami jasu, 10-bitovou hĺbkou farieb a 8,3 ms odozvou na dotyk. Ten sa stane rovnako súčasťou budúcich vlajkových modelov. Pravdepodobne ho ale výrobca nasadí ešte skôr než „neviditeľné fotoaparáty“.

Otázkou zostáva, ako sa nové technológie premietnu do konečnej ceny zariadení. Smartfóny OnePlus ponúkajú vyvážený pomer medzi cenou a výbavou, hoci sa už nedá povedať, že sú vyslovene cenovo veľmi dostupné.