OnePlus Concept One

OnePlus Concept One: Nádherný dizajn a fotoaparáty s unikátnym riešením

Spoločnosť OnePlus predstavila podľa očakávania na podujatí CES 2020 smartfón Concept One, ktorý vznikol v spolupráci s britskou automobilkou McLaren.

Spoločnosť OnePlus predstavila podľa očakávania na podujatí CES 2020 smartfón Concept One, ktorý vznikol v spolupráci s britskou automobilkou McLaren.

OnePlus Concept One sa predávať nebude, keďže ide len o koncept. Prostredníctvom tohto zariadenia výrobca predviedol novú technológiu, ktorá by sa mohla niekedy v budúcnosti stať súčasťou komerčne dostupných smartfónov.

OnePlus Concept One vyzerá ako bežný smartfón bez futuristických výstrelkov. Má vysúvaciu prednú kameru a po hardvérovej stránke vychádza z modelov OnePlus 7T Pro. Jedinečná je až zadná strana zariadenia.

Foto: 9to5google.com

Okrem kože vo farbe Papaya Orange, ktorá je typická pre športové vozidlá McLaren, pretína zadnú stranu elektrochromické sklo, ktoré sa dokáže behom okamihu zmeniť z nepriehľadného na priehľadné.

Za týmto sklom sú ukryté fotoaparáty, ktoré tak pri bežnom používaní zariadenia nie sú vidieť. Sklo zmení priehľadnosť až po aktivácii fotoaparátu. Šošovky sú razom viditeľné a pripravené do akcie. Špeciálne sklo je hrubé len 0,35 mm a svoje optické vlastnosti dokáže zmeniť behom 0,7 sekundy.

Elektrochromické sklo je v smartfóne použité vôbec po prvýkrát. Automobilka McLaren ho využíva vo svojich športových vozidlách, kde je súčasťou strešného panela. OnePlus Concept One vyzerá naozaj dobre a ide asi o najkrajší smartfón z produkcie výrobcu.

Foto: GSMArena

Riešenie však nie je len o dizajne. Má aj praktickú stránku. Sklo môže zmeniť svoju priehľadnosť len čiastočne. Funguje ako ND filter, ktorého úlohou je redukovať množstvo svetla dopadajúceho na snímač obrazu.

TIP REDAKCIE
Facebook dostal miliónovú pokutu, zatajoval informácie o prevzatí Giphy

Pomocou ND filtrov môžu fotografi meniť expozičný čas vo väčšom rozsahu a kontrolovať dĺžku expozície aj v extrémnejších podmienkach. Väčšinou sa nasadzujú priamo pred objektív, majú podobu kruhu alebo obdĺžnikového skla, ktoré sa vsúva do držiaka na objektíve.

Foto: The Verge

ND (neutrálne šedý) filter sa používa pre dosiahnutie správnej expozície pri veľmi jasných svetelných (slnečných) podmienkach alebo pri kreatívnom fotení, v rámci ktorého fotograf dĺžku expozície úmyselne predĺži. Pri fotení napr. vodopádu alebo rieky tak tvorca vytvorí efekt tzv. hodvábnej vody (pohybové rozostrenie).

OnePlus Concept One dokáže dané sklo využiť ako ND filter. V nastaveniach fotoaparátu sa dá aktivovať úroveň stmavenia ND8, ktorá je však jedinou dostupnou úrovňou. Nastavenie je k dispozícii len v manuálnom režime snímania (Pro), čo má samozrejme logiku. Pri automatike nehrá rolu.

Zabudovaný ND filter v smartfóne by určite potešil nejedného nadšenca mobilnej fotografie. Zatiaľ však existuje len ako koncept. V technológii ale vidíme veľký potenciál, ktorý umožní navrhovať nový dizajn smartfónov a rozšíri ich foto schopnosti.

Možno sa riešením časom inšpirujú aj konkurenční výrobcovia smartfónov, čo by nakoniec nebolo vo svete technológií nič nové.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať