Satelit spoločnosti DirecTV môže kvôli problémom s batériami explodovať

Vysoko nad našimi hlavami krúži na obežnej dráhe Zeme komunikačný satelit Spaceway-1, ktorý vyrobila spoločnosť Boeing. Patrí prevádzkovateľovi DirecTV.

Vysoko nad našimi hlavami krúži na obežnej dráhe Zeme komunikačný satelit Spaceway-1, ktorý vyrobila spoločnosť Boeing. Patrí prevádzkovateľovi televíznej služby DirecTV, ktorá spadá pod veľkého amerického operátora AT&T.

Podľa portálu Space News má satelit Spaceway-1 problémy s batériami, ktoré sa spolu so solárnymi článkami starajú o jeho napájanie. Prvé komplikácie prevádzkovateľ zaznamenal ešte v decembri minulého roka. Batérie sú podľa dostupných informácií „značne a nezvratne poškodené vplyvom vysokej teploty“, resp. prehriatia.

Prevádzkovateľ kvôli pretrvávajúcemu riziku výbuchu batérie odpojil. Satelit sa tak spolieha len na energiu zo solárnych článkov. Koncom februára ale vstúpi do tieňa Zeme, kde by bol za normálnych okolností odkázaný len na batérie.

Geostacionárna dráha (výška cca 36 000 km) a dráha slúžiaca ako odkladisko pre vyradené, nefunkčné a poškodené satelity. Foto: ESA

Presun na vesmírny cintorín

Prevádzkovateľ tak musí rýchlo konať. Na obežnej dráhe Zeme sa nachádza množstvo satelitov, ktoré by mohol prípadný výbuch 6 ton ťažkej družice Spaceway-1 poškodiť. Operátor musí satelit urýchlene presunúť z geostacionárnej dráhy o 300 kilometrov vyššie, do oblasti, ktorá je označovaná ako „satelitný cintorín“.

TIP REDAKCIE
Windows 11 podporuje procesor Intel Pentium 4, vznikol pred 15 rokmi

Operátori do tejto oblasti posielajú komunikačné družice, ktoré sú na konci svojej životnosti. Spaceway-1 mal pôvodne slúžiť až do roku 2025. Už teraz je jasné, že svoju púť ukončí skôr.

Spaceway-1 funguje ako záložný satelit. Jeho neplánované vyradenie sa tým pádom nedotkne zákazníkov využívajúcich televízne služby DirecTV.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať