Ilustračný obrázok

Ruský kozmonaut: Pristátie na Marse už nie je sci-fi, spojilo by to všetky národy

Predstava, že by sme sa ocitli na Marse, už neznie tak sci-fi ako kedysi. Ak to jedného dňa spoločne dokážeme, môže to spojiť všetky zaangažované národy.

Predstava, že by sme sa v neďalekej budúcnosti ocitli na povrchu červenej planéty už ani zďaleka neznie tak sci-fi ako kedysi. Ak to jedného dňa predsa len spoločne dokážeme, spojí to všetky zaangažované národy na Zemi, myslí si ruský kozmonaut.

Sergey Ryazansky bol hosťom relácie SophieCo, za ktorou stojí ruská televízia RT, kde ho poriadne vyspovedali.

Rozhovor so známou moderátorkou Sophie Shevardnadze sa točil okolo vesmíru a potenciálneho letu na Mars. Tentokrát by však už na palube vesmírnej lode neboli iba stroje, ale aj ľudia. A to z viacerých krajín po celom svete, nielen z jednej alebo dvoch. Spoločne dosiahnutý úspech tak veľkých rozmerov by potom mohol citeľne zredukovať aktuálne politické napätie na Zemi a viac nás zjednotiť.

“Som veľkým fanúšikom tohto nápadu a zároveň dúfam, že ľudská misia na Mars bude reprezentovať spoločné úsilie nás všetkých, nielen úsilie jednej krajiny,” prezradil ruský astronaut na margo plánov viacerých súkromných vesmírnych spoločností.

Elon Musk a SpaceX

O misiách s ľudskou posádkou sme už čo-to počuli. Predovšetkým, ak padne reč na vizionára Elona Muska a jeho spoločnosť SpaceX. Nižšie si môžete pozrieť plán pre vybudovanie takzvaného medziplanetárneho transportného systému – inými slovami aj vesmírnej hromadnej dopravy.

TIP REDAKCIE
Qualcomm potvrdzuje zmeny v označovaní čipov Snapdragon

SpaceX má už dlhšie v pláne vyslať k červenej planéte raketu Spaceship. Keď ju dokončia, prebehne niekoľko dôležitých testov pohonného systému a potom príde na rad avizovaná cesta okolo Mesiaca, ktorej sa zúčastní aj japonský miliardár. Ak všetko dobre dopadne, vesmírna spoločnosť sa potom začne sústrediť na cestu k Marsu, ktorá bude podstatne komplikovanejšia.

Vraj rovnaké riziko ako dnes

Ak niekoho trápi otázka či by niečo také bolo z pohľadu ľudského zdravia rizikovejšie ako dnešné vesmírne misie v okolí našej modrej planéty, tak podľa ruského kozmonauta a biochemika ani nie. Ako píše RT, Sergey Ryazansky to vysvetlil tak, že “celkové množstvo radiácie, ktorému sú astronauti v týchto dňoch vystavení, prekračuje množstvo, akému by pravdepodobne boli vystavení pri misii na Mars.”

Či už pristane na povrchu červenej planéty jedna alebo viacero krajín, jedno je už teraz isté. Skôr či neskôr tam pôjdeme a zrejme tam aj zostaneme. Nie samozrejme všetci, ale len tí, ktorí budú tužiť byť súčasťou vznikajúcej ľudskej kolónie, čiže nového sveta. Elon Musk si myslí, že k realizácii tejto nemalej ambície našej civilizácie môže dôjsť ešte skôr, ako v roku 2050.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať